Almanya'daki saldırı: Berlin Büyükelçisi Aydın CNN TÜRK'e konuştu

Video: Almanya'daki saldırı: Berlin Büyükelçisi Aydın CNN TÜRK'e konuştu

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Hanau'da 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Almanya'nın Hanau kentinde gece saatlerinde 2 kafeye düzenlenen silahlı saldırıda, aralarında 5 Türk'ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti.


Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren aşırı sağcı terörist 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulundu. 


Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, CNN TÜRK canlı yayınında saldırıya dair değerlendirmelerde bulundu.


İşte Aydın'ın konuşmasından öne çıkanlar:


Kurbanlardan birinin babasıyla da görüştük. Baş sağlığı dileklerimizi ilettik. 


Biraz önce de Dışişleri Bakanı ile görüşmemiz oldu. Onlar da kurbanların ve yaralıların kimlik bilgileri ile ilgili araştırmaların devam ettiğini söyledi. Şu ana kadar Türk vatandaşı olan 1 kurbanımız var. Kesin olmamakla birlikte 3 ya da 4 de çifte vatandaş kurbanlar arasında diye bize bilgi verildi. Savcılık olayın soruşturmasını üstlendi.


Dışişleri ve Adalet bakanlarımız da buraya intikal edecekler. Onlarla birlikte olay yerini ziyaret edeceğiz. Olayı yakından takip ediyoruz. 


Tabii son dönemde hem Almanya'da hem diğer Avrupa ülkelerinde Türklere ve Müslümanlara yönelik saldırılar artmıştır. İstatistikler de ortaya koyuyor. Duyduğumuz endişeyi buradaki muhattaplarımıza söylüyorduk, maalesef bugün de bu korkularımızda haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Tabii bu Türk vatandaşlarına ırkçı ilk saldırı değil. Almanya'daki vatandaşlarımız endişeli.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS