hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Almanya'dan İncirlik açıklaması

  Almanyadan İncirlik açıklaması
  expand

  Almanya Dışişleri Bakanı Ursula von der Leyen, Alman askerlerinin İncirlik Üssü'nden çekilmesi konusunda henüz bir karar alınmadığını söyledi.

  Leyen, Berlin'de görev yapan ve Yabancı Gazeteciler Cemiyeti'ne üye gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, İncirlik ve Konya'daki üslerde bulunan Alman askerlerin çekilip çekilmemesini değerlendirdi. İncirlik ve Konya'yı birbirinden ayırmak gerektiğini ifade eden Leyen, Alman Meclisinin teröre karşı mücadele için İncirlik'e asker gönderdiğini anımsattı. 
   
  Sotnikova: Beni Ronaldo'yla tanıştırın

  'Askerleri ziyaret etmek bizim için vazgeçilmez bir konudur'

  Milletvekillerinin Alman askerlerini görev yaptığı bölgede ziyaret etmelerinin kendileri için vazgeçilmez bir konu olduğunu ifade eden Leyen, "Bu konuyu şu an Türk hükümetiyle görüşüyoruz. Çünkü İncirlik'e gitmek için vize izni lazım. Gelecek günlerde siyasi görüşmeler yapılacak. Henüz bir karar alınmadı" değerlendirmesinde bulundu.

  Meclisin kendisini İncirlik'e alternatif yerler araştırmak için görevlendirdiğini anlatan Leyen, "İncirlik'te bulunmamızın sebebi teröre karşı mücadele, IŞİD ile mücadele. Bunun mutlak önceliği var. Geçen hafta uygun görünen Ürdün'deki üssü ziyaret ettim. Orada Amerikalılar, Hollandalılar ve Belçikalılar var. Operasyonel olarak ilgi çeken bir alternatif. Şunu tekrarlamak istiyorum; siyasi karar henüz verilmedi" şeklinde konuştu.

  Diğer bir tartışma konusunun ise Konya olduğuna işaret eden Leyen, Konya'daki NATO misyonunun 28 üye ülkenin kararıyla oluşturulduğunu, 28 ülkenin de bu konuda karara varması gerektiğini vurguladı.

  Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen
   

  Almanya ile İncirlik krizi

  Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'nde bulunan Alman askerlerini ziyaret talebi Türkiye tarafından uygun görülmemişti. Bunun üzerine Almanya'da başlayan tartışmalarda Sosyal Demokrat Partili (SPD) Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, milletvekillerine ziyaret izini verilmemesi durumunda Konya'daki NATO üssünde bulunan Alman AWACS uçaklarının da çekilebileceğini öne sürmüştü.

  Hükümetin büyük ortağı Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ise Konya'dan Alman AWACS'ların çekilmesine karşı çıkmıştı. Alman Meclisi (Bundestag) de geçen hafta yaptığı oylamada Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesine ilişkin muhalefet partileri tarafından verilen önergeyi Dışişleri Komisyonu'na sevk etmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow