Amerika’da neler oluyor? Asker sokağa indi! George Floyd neden öldü?

Amerika’da neler oluyor? Asker sokağa indi! George Floyd neden öldü?

ABD’de gözaltına alınırken polisin dizini basarak öldürdüğü George Floyd “Nefes alamıyorum!” sözleriyle tüm dünyanın hafızalarına kazandı. Öte yandan gözaltı sırasında Geroge Floyd’un öldürülmesi ABD’de birden ırkçılık protestolarına dönüştü. Peki, Amerika’da neler oluyor? George Floyd ne yaptı, neden öldürüldü? İşte, George Floyd olayları sonrası Trump askerleri görevlendirdi. Ordu birlikleri sokağa indi! İşte ABD’de son durum…

ABD’de gözaltına alınırken polis tarafından öldürülen ve “Nefes alamıyorum!” sözleriyle tüm dünyanın hafızalarına kazınan George Floyd protestoları yayılarak devam ediyor. Peki, Amerika’da neler oluyor? George Floyd ne yaptı, neden öldürüldü?

Hemen belirtelim ki olayları “Terör eylemi” olarak niteleyen ABD Başkanı Trump olayları bastırması için askerleri görevlendirdi. Ordu birlikleri sokaklara indi.

TRUMP AÇIKLAMA YAPTI

Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde, ülkede siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine karşı başlayan ve büyüyen protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında ABD başkanı olarak görevinin ülkeyi ve halkını korumak olduğunu vurgulayan Trump, "Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd'un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım. Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi." dedi.

Öte yandan sokaklardaki şiddet olaylarına dikkati çeken Trump, "Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz." dedi.

Bazı eyalet yönetimlerini ve yerel idarecileri, şiddet eylemlerinde bulunanlara karşı "gerekli önlemleri almamak"la suçlayan Trump, insanların iş yerlerinin yağmalandığını, yeni tip corona virüs ile mücadele eden sağlık çalışanlarının korkudan evlerinden çıkamadığını, Washington DC'deki önemli yapıların ve kiliselerin hasar gördüğünü anlattı.

“TERÖR EYLEMİ” DEDİ

Trump, "Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur. Amerika'nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete ihtiyacı var." dedi.

GEORGE FLOYD NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

George Floyd isimli ABD vatandaşı dolandırıcılık suçlamasıyla aranıyordu. Gözaltı işlemi sırasında boğazına basılması nedeniyle boğularak can verdi. Yaşanan dehşet dolayı anlar çevreden geçenler tarafından anbean kaydedildi. Ölmeden önceki son anlarında George Floyd “Nefes alamıyorum” diyerek polisin dizini çekmesini istedi. Ancak Floyd’un bu feryadına aldırış etmeyen polis, 46 yaşındaki Floyd’u boğarak öldürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS