hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AP Başkanı Martin Schulz: İdam gelirse üyelik görüşmeleri sona erer

  AP Başkanı Martin Schulz: İdam gelirse üyelik görüşmeleri sona erer
  expand
  KAYNAK DHA

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiyede idamın yeniden getirilmesinin kırmızı çizginin aşılması anlamına geleceğini hatırlatarak, bunun üyelik görüşmelerinin sonu olacağını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bild am Sonntag gazetesine konuşan Schulz, Türkiyedeki güncel gelişmeleri değerlendirdi.

  Şırnaklılar 8 ay sonra evlerine dönüyor

  Şişli'deki protestoya müdahale

  "Türkiye idam cezasını yeniden getirirse, bu durumda üyelik görüşmeleri sona erer." diyen Schulz, idamın üyelik görüşmeleri için kırmızı çizgi olduğunun altını çizdi. Buna gerek kalmamasını umduğunu kaydeden Schulz, Türkiye ile ilişkilerin sürdürülmesinden yana olduğunu dile getirdi.

  Yardım etme şansımız kalmaz

  Türkiye ile ilişkileri durdurursak, muhalefet ve gözaltına alınanlara yardım etme şansımız kalmaz diyen Schulz, Bu nedenle diyaloğun sürdürülmesinden yanayım ifadelerini kullandı.

  Muhalefete ve gazetecilere yönelik tutumu da eleştiren Schulz, ekonomik yaptırım seçeneğini gündeme getirdi.

  Schulz, "Türkiyedeki durumun devam etmesi halinde, Avrupa Birliği olarak ekonomik yaptırımlar dahil, bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız. Yıl sonuna kadar Türkiyenin de üye olduğu gümrük birliğinin reforme edilmesi gerekiyor. Muhalefet milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklanmasının ardından gümrük birliğinin genişletilebileceğini düşünemiyorum." dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow