AP Başkanı Martin Schulz: İdam gelirse üyelik görüşmeleri sona erer

AP Başkanı Martin Schulz: İdam gelirse üyelik görüşmeleri sona erer

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiyede idamın yeniden getirilmesinin kırmızı çizginin aşılması anlamına geleceğini hatırlatarak, bunun üyelik görüşmelerinin sonu olacağını söyledi.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Schulz, Türkiyedeki güncel gelişmeleri değerlendirdi.


Şırnaklılar 8 ay sonra evlerine dönüyor


Şişli'deki protestoya müdahale


"Türkiye idam cezasını yeniden getirirse, bu durumda üyelik görüşmeleri sona erer." diyen Schulz, idamın üyelik görüşmeleri için kırmızı çizgi olduğunun altını çizdi. Buna gerek kalmamasını umduğunu kaydeden Schulz, Türkiye ile ilişkilerin sürdürülmesinden yana olduğunu dile getirdi.


Yardım etme şansımız kalmaz


Türkiye ile ilişkileri durdurursak, muhalefet ve gözaltına alınanlara yardım etme şansımız kalmaz diyen Schulz, Bu nedenle diyaloğun sürdürülmesinden yanayım ifadelerini kullandı.


Muhalefete ve gazetecilere yönelik tutumu da eleştiren Schulz, ekonomik yaptırım seçeneğini gündeme getirdi.


Schulz, "Türkiyedeki durumun devam etmesi halinde, Avrupa Birliği olarak ekonomik yaptırımlar dahil, bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız. Yıl sonuna kadar Türkiyenin de üye olduğu gümrük birliğinin reforme edilmesi gerekiyor. Muhalefet milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklanmasının ardından gümrük birliğinin genişletilebileceğini düşünemiyorum." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS