Son Dakika

AP Başkanı Schulz: “Türkiye Avrupa değerlerinden uzaklaşıyor, AB üyeliği imkansız"

A A

23.05.2016 - 13:02 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ahmet Yıldırım / DHA

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye'de son dönemde yaşanan politik gelişmeleri sert bir şekilde eleştirdi. Kölner Stadt- Anzeigerö gazetesine konuşan Schulz, Türkiye'nin Avrupa değerlerinden nefes kesen bir hızla uzaklaştığını söyledi.

AP Başkanı Schulz: “Türkiye Avrupa değerlerinden uzaklaşıyor, AB üyeliği imkansız"

İngiltere'de referandumun gündemi 'Türkiye'

“Başbakan Angela Merkel ve AB yönetimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a politikalarının Avrupa değerleri ile bağdaşmadığını ve bunun AB üyelik sürecini sadece zora sokmadığını, imkansız hale getirdiğini çok net bir şekilde ifade etmeliler" diyen Schulz, Türkiye'nin tek adam devleti olma yolunda olduğunu söyledi.

Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkının verilmesi için Türk hükümetinin istenilen şartları yerine getirmesi gerektiğini hatırlatan Schulz, AB'nin Türkiye'de gücün tek elde toplanmasına sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Geri kabul anlaşmasının iptalinin yanlış olacağını da ifade eden Martin Schulz, “Bunun bedelini sığınmacılar ödemek zorunda kalır. Bizim ihtiyacımız olan iyi bir anlaşma. Bu nedenle Türkiye ile çalışmaya devam etmek zorundayız, fakat daha fazla susmamalıyız" dedi.