hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AP'den Türkiye ile müzakereleri dondurma tasarısına onay

  APden Türkiye ile müzakereleri dondurma tasarısına onay
  expand
  KAYNAKAA

  Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin Avrupa Birliği(AB) ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici süreliğine dondurulmasını tavsiye edenve hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıyı kabul etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AP'de kritik oylama

  AP Genel Kurulunda salı günü görüşülen ve bugün oylanan tasarı 37'yekarşı 479 oyla kabul edildi. Oylamada, 107 üye çekimser görüş bildirdi.

  Tasarıda üyelik müzakerelerinin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve OHAL uygulamasının getirdiğişartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması isteniyor. Kararda, üyelik müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için OHAL uygulamasının kaldırılması gerektiği belirtilerek, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

  AP'nin üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi olmamakla birlikte, alınan karar AB Konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasia nlamda mesaj niteliği taşıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye ve AB arasındaki üyelik müzakereleri konusunun, aralık ayında toplanacak AB Liderler Zirvesi'nde gündeme gelmesi bekleniyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow