Son Dakika

Aristoteles'in mezarının nerede olduğu açıklanacak

A A

26.05.2016 - 12:06 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Io Chokona / Atina / DHA

Yunanistan'da bugün tarihi bir gün yaşanacak. 10 yıldan beri Batı uygarlığının en önemli iki filozofundan biri olan Aristoteles'in nerede gömülü olduğunu arayan arkeolog Kostas Sismanidis, sonucu açıklayacak.

Aristoteles'in mezarının nerede olduğu açıklanacak

İngiliz filozof Alfred North Whitehead, "Bütün Batı Felsefesi, Platon'a düşülmüş notlardan ibarettir" der. Platon'la birlikte onun öğrencisi Aristoteles de Batı uygarlığını kuran iki büyük filozof olarak kabul ediliyor. 2 bin 400 yıl önce doğan filozofa adanan 2016 Aristoteles Yılı ilan edilmişti. Son 10 yılını filozofa yönelik araştırmalara adayan Yunan arkeolog Kostas Sismanidis ise bugün çalışmasının sonuçlarını açıklayacak.

Aristo heykeline saldırı

Sismanidis, 1996'dan beri yaptığı araştırmaların sonuçlarını bugün Selanik Felsefe Üniversitesi salonunda 250 Aristoteles uzmanı bilim insanı karşısında açıklayacak. 2016'nın Aristoteles Yılı olması nedeniyle araştırmalarını yoğunlaştırdığını belirten Sismanidis, vardığı olumlu sonuçları kanıtlayabilecek durumda olduğunu söyledi.

Yunan mitololojisinde geçen patlamanın izi Çeşme'de bulunmuş olabilir

Sismanidis bugün, Aristoteles'in mezarının Selanik'e 73 kilometre uzaklıkta bulunan ve düşünürün doğum yeri olan Stageira'da bulunduğunu açıklayacak. Dörtgen planlı yapı antik surun giriş kapısının iki buçuk metre batısında bulunuyor.

Hayatının büyük bir bölümünü antik Stageira'da kazılar yaparak geçiren arkeologun, araştırmalarının sonuçları üç ciltlik bir eserde toplandı.