Avrupa bu soruyu soruyor: "Sığınmacı mı göçmen mi?"

Avrupa bu soruyu soruyor: "Sığınmacı mı göçmen mi?"

Avrupa medyası, sığınmacı krizine ne denmesi gerektiği konusunda ikilem yaşıyor. Bir kısım medya krize "göçmen krizi" derken diğerleri "sığınmacı krizi" demeyi tercih ediyor.

Al Jazeera haber kanalı "göçmen" kelimesini kullanmayacağını, zira bu kelimenin ülke değiştirmek, bir ülkeden diğerine gitme seçeneğinin bulunması anlamına geldiğini açıkladı.Kanal, doğru terimin "sığınmacı" olduğunu, zira yollardaki insanların büyük bölümünün hayatlarından endişe ettikleri için kaçmakta olduklarını ileri sürdü.


David Cameron: ''O görüntüden çok etkilendim''


İngiltere eski Dışişleri Bakanı ve şimdi Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı olan David Miliband da aynı konuyu tartışmaya açtı. Miliband, göçmen kelimesi için "bu insanların kendi istekleriyle kaçmakta olduklarına işaret ediyor, oysa ki eğer üç kez misket bombardımanına maruz kalarak evinizi terk etmek zorunda kaldıysanız hayatta kalabilmek için kaçmanız gerekir" dedi.


Aylan bebeğin ardından...


İngiliz Financial Times gazetesi ise hala haber başlıklarında "göçmen krizi" terimini kullanıyor. Gazete, "göçmen" kelimesinin gerçekçi olup, bu insanları küçültmek amacıyla kaullanılmadığını belirtiyor.


Financial Times, belki de sadece göçmen ya da sığınmacı demek yerine, sürekli olarak "sığınmacılar ve göçmenler" demenin daha iyi bir alternatif olabileciğini ileri sürüyor.


Acılı baba Kurdi: ''Çocukları olmayan bir baba olarak...''


Guardian gazetesi ve BBC "sığınmacı krizi" demeyi tercih ederken, Times gazetesi "göçmenler" teriminde ısrar ediyor.


Televizyon ekranlarında yapılan tartışmlarada göçmen kelimesinin önüne "ekonomik" terimi koyularak arada bir fark bulunduğuna dikkat çekiliyor.
Politikacılar ve yorumcular bu tartışmayı rasyonalize etmekte güçlük çekerken, "ekonomik göçmenler" ve "sığınmacılar" arasında ayrım yapılması gerektiğinin önemi vurgulanıyor.


Avrupalılar, özellikle de ailesiyle çıtkığı umut yolculuğunda yaşamanı yitiren Aylan Kurdi'nin cansız bedeninin fotoğrafları gazetelerin birinci sayflarında yer aldıktan sonra Suriyeli sığınmacılara daha merhametli bir yaklaşım sergilerken, göçmenler İngiltere Hollanda ve Fransa gibi ülkelerde iyi karşılanmıyor.
David Miliband'ın belirttiği gibi misket bombardımanı nedeniyle evini terk etmek zorunda kalanlarla, AB'de daha iyi hayat arayışında olan ama aslında hayatı tehlikede olmayanlar arasında bir ayrım yapılması gerektiği belirtiliyor.


250 bin kişinin öldüğü ve yaklaşık 9 milyon kişinin de yerini yurdunu terk ederek kaçmak zorunda kaldığı Suriye iç savaşının dehşeti göz önüne alındığında, tüm Suriyelilerin sığınmacı sınıfına sokulması gerektiği vurgulanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS