Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişi

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişi

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişi

Avrupa Parlamentosu'nun 751 yeni üyesini belirlemek amacıyla AB üyesi 28 ülkede yapılan seçimlere aşırı sağcı partilerin yükselişi damga vurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avrupa Parlamentosu'nun yeni üyelerini belirlemek amacıyla gerçekleşen seçimler sona erdi. Sandığa gitme oranının yüzde 51'e yükseldiği seçimlerde, sonuçlar henüz kesinleşmese de aşırı sağ partilerin yükselişe geçtiği, merkez sol partilerin ise düşüş yaşadığı görüldü.

Fransa

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde en büyük darbe Fransa'daki merkez sağ ve merkez sol partilerine oldu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi En Marche (Yürüyüş) seçimlerde ikinci sırada yer aldı ve 21 sandalye kazandı. Birinci sırayı ise Marine Le Pen'in aşırı sağcı partisi Rassemblement National (Ulusal Cephe) aldı.  22 sandalye ile birinci olan Rassemblement National'in lideri Le Pen büyük zaferinin hemen ardından Macron'a Meclis'i feshetme ve erken seçim çağrısında bulundu.

Fransız basını olası bir erken seçimde Le Pen'in partisinin iktidara geçebileceğini bildiriyor.

Fotoğraf: Reuters

İtalya

Aşırı sağın damgasını vurduğu bir diğer ülke de İtalya oldu. İktidar ortaklarından aşırı sağcı LEGA (Kuzey Ligi) partisi yüzde 28 ile zirvede yer aldı.

İngiltere

Avrupa Birliği'nden ayrılma anlaşması olan Brexit'te yaşanan ve Başbakan May'i istifaya iten karmaşa İngilizlerin tepkisine maruz kaldı. Brexit düğümü, Muhafazakar Parti ve ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin büyük düşüş yaşamasına neden oldu. 

Muhafazakar Parti'nin oyu yüzde 9,2'ye, İşçi Partisi'nin oyu ise yüzde 13,8'e düşerken ilk sırayı yüzde 31.7 ile yeni kurulan aşırı sağcı Brexit Partisi aldı. İkinci sırada ise yüzde 20.7 ile Liberal Demokratlar yer aldı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Almanya

Hristiyan Demokrat Birliği, ilk sıradaki yerini korudu ancak yine de koltuk kaybetmeyi engelleyemedi. 2014'teki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Hristiyan Demokrat Birliği (CDU/CSU) 96 koltuğun 34'ünü almıştı. Bu 34 koltuğun 29'u Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in partisi CDU'nundu. Ancak 2019 Avrupa Parlamentosu seçimleriyle beraber CDU sahip olduğu 29 sandalyeden 6’sını kaybettİ. CDU, Almanya'yı gelecek 5 yıl 23 milletvekiliyle temsil edecek.

Öte yandan Almanya'daki aşırı sağcı parti AfD (Almanya için Alternatif) 2014 seçimlerinde 7.10 olan oy oranını 10.8'e yükselterek koltuk sayısını 7'den 10'a yükseltti. 

Almanya'daki seçimlerde katılım oranının yüzde 48'den 59'a yükselmesi de dikkat çekti. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fotoğraf: Reuters

İsveç

İsveç'te iktidar ortaklarından Sosyal Demokratlar Partisi yüzde 23,7 ile birinci parti olurken ana muhalefetteki yer alan Moderat Parti (Muhafazakar Parti) 2014'teki parlamento seçimlerine göre oyunu yüzde 3,2 artırdı ve yüzde 16,7 oranında oy aldı. 

Göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi 2014 seçimlerinde yüzde 9,8'lik oranını 5,8 artırarak %15,6 ile oyunu en çok artıran parti oldu.

İspanya

İspanya'da henüz resmi olmayan sonuçlara göre  PSOE (İspanyol Sosyalist İşçi Partisi) yüzde 32.8'lük oy oranıyla birinci parti çıktı. Böylelikle PSOE, 2014'te 14 olan sandık sayısını 20'ye yükseltti. 

PSOE'nin ardından sağ görüşlü PP (Halk Partisi) 12, liberal sağ görüşlü Ciutadans (Vatandaşlar) 7, aşırı sol görüşlü Unidos Podemos 6, aşırı sağ görüşlü VOX 3, ayrılıkçı partilerden Katalonya Cumhuriyetçi Solu, EH Bildu ve Galisya Milliyetçi Bloğu'nun Şimdi Cumhuriyetler ittifakı 3, Katalonya İçin Birlik 2, Bir Avrupa Dayanışması İçin Koalisyon ise 1 parlamenter çıkardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu arada Katalonya'da 1 Ekim 2017 tarihinde yapılan bağımsızlık referandumu ve 28 Ekim 2017'de Katalonya Özerk Parlamentosu'nda ilan edilen tek taraflı bağımsızlık ilanının ardından Belçika'ya kaçan eski Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Carles Puigdemont da AP parlamenteri seçildi.

Yunanistan

Ülkede iktidardaki radikal sol SYRIZA, birinciliği merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi'ne kaptırdı. SYRIZA yüzde 24, Yeni Demokrasi ise yüzde 33'ün üzerinde oy aldı.

Yeni Demokrasi lideri Kiryakos Mitsotakis, bu gelişmelerin üzerine erken seçim talep etti. Başbakan Aleksis Çipras da bu talepten kısa süre sonra erken seçim olacağını duyurdu.

Slovenya

Slovenya'da göçmen karşıtı politikasıyla bilinen sağcı parti Slovenya Demokratik Partisi ve Sloven İnsan Partisi (SDS-SLS) birliği oyların yüzde 26,5'ini alarak seçimde büyük bir zafer elde etti. Böylelikle 8 sandalye ile temsil edilen Slovenya'da SDS-SLS'nin 2-3 milletvekili çıkarması bekleniyor.

Danimarka

Avrupa Parlamentosuna 14 vekil gönderen Danimarka'da zafer Danimarka’nın iktidar partisi Venstre (Sol Parti) oldu. Parti son seçimlere kıyasla oy oyanını 6.8 oranında arttırırken diğer ülkelerin aksine en büyük hezimeti aşırı sağcı partiler yaşadı. Irkçı söylemlerle öne çıkan DF (Danimarka Halk Partisi) 10.7'lik oy oranıyla bir önceki seçimlere kıyasla yüzde 15.9 oranında düşüş yaşadı.

Avusturya

Aşırı zararın düşüş yaşadığı ender ülkelerden olan Avusturya'da Başbakan Sebastian Kurz'un liderliğindeki Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yüzde 34,5 oyla birinci oldu.

Aşırı sağcı FPÖ (Avusturya Özgürlük Partisi) eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’nin geçen hafta basında da yer alan, "2017’de, bir Rus yatırımcının partilerine yardım yapması durumunda devlet ihalelerinde Rusya’ya kolaylık sağlanacağı" ifadelerinin de bulunduğu skandal görüntülerin ortaya çıkması sonrası parti ilk hezimetini yaşayarak yüzde 2,2 oranında oy kaybetti. 2014 seçimlerinde yüzde 19,7 ile 4 milletvekilini Avrupa Parlamentosu'na gönderen FPÖ'nün bu seçimlerde 3 milletvekili çıkarması bekleniyor. 

Fotoğraf: Reuters