Avrupa'dan Erdoğan'ın sözlerine yanıt geldi

Avrupa'dan Erdoğan'ın sözlerine yanıt geldi

Avrupa Parlamentosu'ndan çıkan Türkiye kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa ülkelerine, 'Daha ileri giderseniz mülteciler için kapıları açarız'' ifadelerine Avrupa'dan tepkiler gelmeye başladı. İlk tepki Almanya'dan geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Ulrike Demmer, "AB-Türkiye anlaşmasını her iki taraf için de bir başarı olarak görüyoruz Ve bu anlaşmanın sürdürülmesi tüm tarafların çıkarınadır" diye konuştu.

Hırvatistan'dan yapılan açıklamada ise Avrupa Parlamentosu'nun kararı eleştirildi, "Müzakerelerin dondurulma kararı ab'nin çıkarına değil" ifadesine yer verildi.


Yunanistan'ın tepkisini ise mülteci politikasından sorumlu bakan Yannis Muzalas dile getirdi. Muzalas, "Türkiye ile AB arasındaki anlaşma çökerse, adalara günde bin 500-4 bin arası mülteci gelir. Bu anlaşma sayesinde Yunanistan 150 bin mültecinin gelmesinden kurtuldu" dedi.


Avrupa Parlamentosu'nun oylamasını, "Bölgede her istikrarsızlık mülteci sorununu olumsuz etkiler" sözleriyle değerlendiren Muzalas, mülteci krizi ile iligili Türkiye- AB anlaşmasının korunması gerektiğini vurguladı.


Kati Piri: En başından yanlıştı


Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, "Göçmen anlaşmasını AB üyelik müzakereleriyle ilişkilendirmek, en başından yanlıştı" diye tweet atarak, Ankara ile Brüksel arasındaki mülteci anlaşmasının şartlarını eleştirdi.


 {$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS