hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avrupa’nın iki ünlü sanat festivalinde Gazze çağrısı: “Soykırımı durdurun”

  KAYNAKCnnturk.com

  Avrupa’nın iki ünlü sanat festivalinde, sanatçılar ödül alırken hükümetlerine seslendi. "Filistin için özgürlük" ve "soykırım sona ersin" talebi dile getirildi. Hem İtalya hem de İspanya’da ünlü sanatçıların sözlerine destek yağdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Evet, 20 bin sadece sayı, önemli olan ölenleri adlarıyla anmak. Gazze’de yaşanan bir soykırımdır ve hükümetimizi bunu durdurmaya çağırıyoruz.”

  Göğsünde Gazze yazılı bir broşla sahneye çıktı.

  İspanya’nın Goya Sinema Ödülleri Töreni’nde "en iyi yeni yönetmen" ödülünü alan yönetmen Estibaliz Urresola böyle seslendi. Urresola, alkış yağmuruna tutuldu.

  Festival’in açılışındaysa "La Casa de Papel" dizisinin Nairobi’si Alba Flores ateşkes çağrısı yaptı:

  “İyi geceler ve Filistin için özgürlük!”

  İspanyol sanatçılar ödül törenine, Gazze yazılı etiketlerle geldi. Avuç içlerine yapıştırdıkları etiketler ve kıyafetlerine taktıkları rozetlerle "Silah ticaretini durdurun. Gazze’de hemen ateşkes" mesajı verdi.

  Avrupa’nın iki ünlü sanat festivalinde Gazze çağrısı: “Soykırımı durdurun”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalya’da da bu yıl 74’üncüsü düzenlenen Sanremo Müzik Festivali’nde bazı sanatçıların savaş karşıtı ve "soykırımı durdurun" mesajları dikkati çekti.

  İtalyan şarkıcı Dargen D’amico şarkısını seslendirdikten sonra, ateşkes çağrısı yaptı.

  “Bombaların altında, suyu ve yiyeceği olmayan çocuklar var. Sessizliğimiz ortak sorumluluktur. Tarih ve Tanrı sessiz bir sahneyi kabul etmez. Ateşi kesin.”

  Tunus asıllı İtalyan rapçi Ghali Amdouni de festivalde söylediği "Casa Mia şarkısında bir mısrada kullandığı "bir toprak parçası için hastaneleri bombalıyorlar" ifadesiyle dikkat çekti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow