Avustralya Başbakanı: "Naziler de utanma vardı, IŞİD de o da yok"

Avustralya Başbakanı: "Naziler de utanma vardı, IŞİD de o da yok"

Suriye'deki hava harekatlarına katılmanın tartışıldığı Avustralya'da Başbakan Tony Abbott, IŞİD için, "Naziler çok korkunç şeyler yaptı fakat onlar yaptıklarını gizlemek için biraz utanç duygularına sahipti ve saklamaya çalıştılar. Bu insanlar yaptıkları kötülüklerle övünüyor" dedi. Abbott'un bu kıyaslamasına ülkedeki Yahudilerden tepki geldi.

Yaklaşık bir yıldır Irak'taki IŞİD hedeflerini vuran Avustralya, şimdi Suriye operasyonuna katılmayı ve bunun yasal zeminini tartışıyor. Avustralya Başbakanı Tony Abbott, ülkesinde katıldığı bir radyo programında, Suriye'de IŞİD'e karşı yürütülen hava harekatına katılmaları için ABD'nin yaptığı çağrıyı değerlendirdi.


Avustralya vatandaşlık yasasına IŞİD revizyonu


Avustralya Başbakanı Abbott, IŞİD'in Nazilerden daha kötü olduğunu söyledi. IŞİD ile Nazileri kıyaslayan Abbott, "Naziler çok korkunç şeyler yaptı fakat onlar yaptıklarını gizlemek için biraz utanç duygularına sahipti ve saklamaya çalıştılar. Bu insanlar yaptıkları kötülüklerle övünüyor" dedi.


Abbott'un bu açıklamasına ülkedeki Yahudi toplumundan tepki geldi. Avustralya Yahudi Komitesi'nden Robert Goot, Başbakanın açıklamasıyla ilgili, "Düşüncesizce ve talihsiz bir açıklama" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS