Son Dakika

Avusturya'nın yeni Cumhurbaşkanı Van Der Bellen oldu

A A

23.05.2016 - 19:03 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Avusturya'nın 12. Cumhurbaşkanı Yeşillerin desteklediği Van Der Bellen oldu. Bellen oyların Yüzde 50.3'ünü aldı.  Rakibi aşırı sağcıların desteklediği Norbert Hofer ise % 49.7 oy oranı ile Hofburg Sarayı hayallerine son verdi.

Avusturya'nın yeni Cumhurbaşkanı Van Der Bellen oldu

Mektup Oyları Sonucu DeğiştirdiDün yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde oyların sayımı tamamlanmış ve iki adaydan Norbert Hofer % 51.9 oy oranı ile seçimi galip tamamlamıştı.

Dün gece yarılarına kadar seçim zaferini kutlama partileri de veren Hofer mektup oylarının açılmasıyla hayal kırıklığına uğradı. 900 bin mektup oylarının açılması ve tasnifi sonucu rüzgar Van Der Bellen'den yana döndü ve 72 yaşındaki politikacı Avusturya Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak Hofburg Sarayı'na gitmeyi garantiledi.

İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka mektupla oyların sayımının tamamlandığını belirtti ve adaylardan Van Der Bellen'in toplam 2 Milyon 254 Bin 484 oy alarak yeni cumhurbaşkanı olduğunu duyurdu.  Norbert Hofer ise 2 Milyon 223 Bin 458 oy aldı. 

Aşırı Sağcıların Adayı Hofer Fark Atmıştı

Avusturya Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinde aşırı sağcı parti FPÖ'nün desteklediği Norbert Hofer tüm rakiplerine fark atmış ve oyların %35'ini alarak büyü bir sürpriz gerçekleştirmişti.

Hofer'i ikinci sırada takip eden Belen ise oyların ancak % 21'ini alabilmişti. Ancak Avusturya'da halkı seçimlere katılması yönünde teşvik etmek için uygulanan mektupla oy kullanma işlemi sonucunda yarışın yönü değişti.

Mektupla oy kullanma işlemini yurt dışında olan Avusturya vatandaşları ve dileyen tüm seçmenler gerçekleştirebiliyorlar.

Van Der Bellen yarın bir basın toplantısı düzenleyerek ilk açıklamasını yapacağını söyledi.