Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: 12 Azeri askeri öldü

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: 12 Azeri askeri öldü

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: 12 Azeri askeri öldü

Ermenistan ve Azerbaycan arasında yıllardır tartışma konusu olan Karabağ'da gerilim tırmandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ile sınır hattında çıkan çatışmalarda dün geceden bu yana 12 Azerbaycan askerinin öldüğünü açıkladı. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Ermenistan ordusunun cephe hattında provokasyon yaptığını ve gereken cevabı aldığını söyledi. Yaşananlar üzerine Rusya lideri Putin, iki ülkeye itidal çağrısında bulunup her iki taraftan da "bir an önce" ateşkese gitmelerini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da İlham Aliyev'i arayarak öldürülen askerleri için taziyede bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Azerbaycan ve Ermenistan sınır hattında aylardır devam eden ve zaman zaman sıcak çatışmaya dönen gerginlik dün geceden bu yana iki ülke arasında düşük yoğunluklu bir savaşa dönüştü. Azerbaycan, Ermenistan'ı havan topları ile mevzilerine saldırarak ateşkesi ihlal etmekle suçladı. Ermenistan'ın top saldırısında sivillerin de öldüğü ve yaralandığı duyuruldu. Azerbaycan ordusunun da karşılık verdiği ve sınırdaki bazı noktaları ele geçirdiği duyurulan çatışmalarda, Azerbaycan'ın 12 askerinin öldüğü açıklandı. Azeri tarafı, "100'den fazla Ermenistan askerinin de öldürüldüğü ve yaralandığını" ileri sürdü.

Azeri-Ermeni sınırında çatışma: 2 asker öldü

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, çatışmalar Ermenistan ordusunun Azerbaycan mevzilerine ve yerleşim birimlerine 82 ve 120 milimetrelik havan topları, top ve büyük çaplı silahlarla ateş açmasıyla başladı. Azerbaycan ordusu da bu ateşe karşılık verdi. Cephe hattındaki durumun gerginleştiğini aktaran Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığını duyurdu. Terter ilinin Karağacı köyünde bir evin bahçesine Ermenistan ordusunun attığı top mermisinin isabet ettiği, evde bulunan bir kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında çatışma: 10 ölü

Sputnik Türkiye ise, Ermenistan'ın Azerbaycan'ın bir helikopterini düşürdüğünü duyurdu. Ancak daha sonra Interfax'a konuşan bir Azerbaycan savunma yetkilisi, "provokasyon" olarak tanımladığı bu açıklamayı yalanladı.

Ermenistan'la Azerbaycan arasında çatışma

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan da Facebook hesabından paylaştığı mesajda, Azerbaycan güçlerinin yerleşim yerlerine ve askeri güçlerin mevzilerine ateş açtığını yazdı. Hovhannisyan ayrıca, çatışmalar sonucunda her iki taraftan da ölümler olduğunu belirtti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise Ermenistan ordusunun sınır bölgelerinde son 24 saatte 127 kez ateş açtığını ve havan topu ile ağır silahlar kullandığını ileri sürdü. Azerbaycan, Ermenistan güçlerini askeri mevzilerin yanı sıra cephe yakınlarındaki yerleşim yerlerine de ateş açmakla suçladı.

Dün gece başlayan ve bugün de devam eden çatışmalara ilişkin Azerbaycan cephesinden açıklamalar sürdü. Ermenistan ordusunun Azerbaycan mevzilerini aralıksız ateşe tuttuğu ve bu sırada sivil can kayıplarının ve yaralanmalarının da yaşandığı belirtilen Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamasında, Azerbaycan ordusunun da Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde operasyonlara başladığı belirtildi. Azerbaycan ordusunun saldırısında kısa sürede Ermenistan mevzilerinin yarılarak cephe hattındaki bazı stratejik tepelerin ve yerleşim birimlerinin geri alındığı ve çatışmalarda 12 Azerbaycan askerinin öldüğü duyuruldu. Bakanlık, çatışmalarda Ermeni ordusuna ait 6 tank ve 15 topun imha edildiğini, öldürülen veya yaralanan Ermenistan askeri sayısının da 100'den fazla olduğunu açıkladı. Açıklamada, Azerbaycan ordusunun da 12 askerinin öldüğü, 1 Mi-24 helikopterinin düşürüldüğü, 1 tankın ise patlayan mayın nedeniyle kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Açıklamada, "Ateşkesin tekrar ihlali durumunda Ermenistan'a daha ağır darbelerin vurulacağı" ifade edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Putin'den itidal çağrısı

Çatışmalara ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den de itidal çağrısı geldi. Putin'in danışmanı Dmitri Peskov, Putin'in Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında silahlı çatışmaların yeniden şiddetlenmesinden derin endişe duyduğunu ve taraflara bir an önce çatışmaya son vermeleri çağrısında bulunduğunu belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan'ı telefonla arayarak cephe hattındaki durumu görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Memmedyarov ve Ermenistanlı mevkidaşı Eduard Nalbandyan ile telefon görüşmesi yaptı. Lavrov, mevkidaşlarına, çatışmaların sona erdirilmesi için duruma müdahil olmaları çağrısında bulundu.

Erdoğan'dan Aliyev'e taziye telefonu

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında Cumhurbaşkanı Recep Teyyip Erdoğan da devreye girdi. Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azeri mevkidaşı İlham Aliyev ile telefonla görüştü ve çatışmada öldürülen Azeri askerleri için taziyede bulundu, yaralılar için de şifa diledi.

Aliyev: "Ermenistan provokasyon yaptı, gereken cevabı aldı"

Erdoğan-Aliyev görüşmesinin ardından Aliyev'den de açıklama geldi. Azerbaycan Devlet Ajansı Azertac'ın haberine göre, Aliyev, Ermenistan ordusunun cephe hattında provokasyon yaptığını ve gereken cevabı aldığını söyledi.

Aliyev taziye dileklerinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, teşekkür etti. Ermenistan-Azerbaycan çatışması ve Yukarı Karabağ sorununun çözümünde Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'a gösterdiği destek için müteşekkir olduklarını ileten İlham Aliyev, Türk halkına saygılarını bildirdi. Görüşmede Aliyev, Ermenistan ordusunun provokasyon yaptığını ve Azerbaycan mevzilerine saldırdığını belirterek, saldırının püskürtüldüğünü ve karşı tarafın gereken cevabı aldığını söyledi.

Minsk Üçlüsüne suçlama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada da, "Yıllar yılı malum işgal altında olan Dağlık Karabağ bölgesindeki bu mücadele ne yazık ki bu işi Minsk Üçlüsü'nün hafife alması sebebiyle bu tabloyla bizi karşı karşıya bıraktı. Eğer Minsk Üçlüsü burada adil bir şekilde, kararlı bir şekilde yürüyüp netice alacağı adımları atmış olsaydı bugünlere gelmemiş olurduk" dedi.

Çavuşoğlu mevkidaşını aradı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Memmedyarov'a Ermenistan ile sınır hattında çıkan çatışmalarda ölen Azerbaycan askerleri için başsağlığı dileğinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, Memmedyarov'u arayarak çatışmalarda şehit olan Azerbaycan askerleri için taziyede bulunduğunu paylaştı.

AGİT'ten açıklama

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili olarak, "Tarafları düşmanlıkları hemen durdurmaya ve ateşkese tam olarak uymaya davet ediyorum" dedi.

Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan-Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesindeki cephe hattında askeri çatışmaların artmasından ciddi endişe duyduğunu bildirdi.

Çatışmalarda aralarında sivillerin de bulunduğu yaralıların olduğunu belirten Steinmeier, "Tarafları, düşmanlıkları hemen durdurmaya ve ateşkese tam olarak uymaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Çatışmaları bitirmek için askeri bir çözümün olmadığını kaydeden Steinmeier, "Taraflar, Minsk Grubu çerçevesindeki müzakerelere yeniden dönecek gerekli siyasi iradeyi hemen göstermek zorundadır." değerlendirmesini yaptı.

Steinmeier, Minsk Grubu Dönem Başkanları'na görevlerinde tam destek vereceğini ifade etti.

Minsk Grubu dönem başkanları Rusya, ABD ve Fransa'dan çağrı

AGİT Minsk Grubu Dönem Başkanlarından da taraflara çağrı yapıldı. AGİT Minsk Grubu Dönem Başkanları, Rusya Büyükelçisi Igor Popov, ABD Büyükelçisi James Warlick ve Fransa Büyükelçisi Pierre Andrieu, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili ortak açıklama yaptı. Açıklamada, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki çatışmalardan ve büyük ölçekli ateşkes ihlalinden duyulan endişe ifade edildi. Aralarında sivillerin de bulunduğu "anlamsız" ölümlerden duyulan üzüntünün de dile getirildiği açıklamada, "Güç kullanımını en güçlü şekilde kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Minsk Grubu Dönem Başkanları'nın Karabağ sorununu görüşmek üzere 5 Nisan Salı günü Viyana'da bir araya geleceği öğrenildi.