BAE'den Katar'a kritik ziyaret

BAE'den Katar'a kritik ziyaret

BAE'den Katar'a kritik ziyaret

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin davetlisi olarak dün Katar’a gitti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BAE resmi Haber ajansı WAM, ziyaretin iki ülke ve iki kardeş halk arasındaki kardeşlik ilişkilerini yansıttığını aktardı. Ziyarette Al Nahyan, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani ile bölgesel gelişmeleri ve Körfez ülkeleri arasındaki ortak çalışma sisteminin güçlendirilmesini ele aldı. Kardeşlik ilişkilerini, işbirliğini ve Körfez ülkeleri arasındaki ortak çalışma sistemini güçlendirmenin önemini ele alan ikili, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ile ortak öneme sahip meseleleri görüştü.

KATAR’A KUPA TEBRİKİ

Hürriyet'te yer alan habere göre görüşmenin başında kuruluşunun 51’nci yıl dönümü vesilesiyle BAE’yi tebrik eden Katar Emiri Al Sani, ziyaretin iki kardeş ülke arasındaki ortak işbirliğinin geliştirilmesine ve daha geniş boyutlara taşınmasına katkıda bulunmasını umduğunu ifade etti. BAE Devlet Başkanı Al Nahyan da Katar Emiri ve halkını, 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliğinde gösterdikleri başarı nedeniyle kutladı. Al Nahyan, “Bu başarı, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ve Arap dünyası için bir gururdur” ifadesini kullandı. BAE, müttefiki Suudi Arabistan ile 2017’de Katar’a Ortadoğu’da ‘radikal cihatçı örgütlere destek verdiği’ gerekçesiyle ambargo uygulamaya başlamıştı. Ancak geçen aralıkta Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Katar’a ziyaretiyle yumuşama süreci başlamıştı.

İngiltere'de

İngiltere'de