Bakan Çavuşoğlu'ndan İdlib'deki saldırıya ilişkin açıklama

Video: Bakan Çavuşoğlu'ndan İdlib'deki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu’nda görüştü. Ardından basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu İdlib'deki saldırıya da değindi. Çavuşoğlu "İdlib'de ateşkes sağlanmalı" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. İşte Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar;


El Salvador Ankara’da büyük elçilik açmak istiyor. Bizde açılacak büyükelçilik olarak her türlü desteği vereceğiz. Biz de El Salvador'da büyükelçilik açacağız.


İdlib'deki saldırı


Özellikle rejim ve muhalefet arasında devam eden ASTANA müzakereleri ve zorla alıkonulan insanların değişimine benzer adımların atılması Suriye'nin geleceği için önemli bir çözüm. Rusya ve İran'ın özellikle" oradan taciz ateşi geliyor" iddiası doğru değil. İdlib ile ilgili adımları konuşurken bu saldırıların ancak felakete yol açabileceğini anlatıyoruz, anlatmaya çalışıyoruz. Burası siyasi çözüm açısından da önemlidir. 


Türkiye, Rusya ve İran üçlü toplantısı da Eylül ayı içinde gerçekleştirilecek.


9. gözlem noktasını koruyacak konvoyumuza dün bir ateş açıldı ve 3 sivil öldü biliyorsunuz. Ardından Rus muhattaplarımızla da temasa geçtik. Gerek olursa Sayın Lavrov ile ben de görüşürüm. Burada ateşkesi sağlamamız lazım. 9. gözlem noktasını başka bir yere taşıma gibi bir niyetimiz yok, görevini sürdürecek. 


İdlib, Suriye'nin geleceği bakımından önemlidir. Bir an önce siyasi sürece ve diğer konulara odaklanmamız lazım ve buna yönelik çabalarımızı da artıracağız. Rejimin ateşle oynamaması gerek. Kendi askerimizin ve gözlem noktalarımızın güvenliği için her şeyi yaparız. Sürecin oraya gelmemesi gerek, bunu için çalışıyoruz.


Güvenli bölge mutabakatı


Güvenli bölgeye ilişkin ABD'den yetkililer gelmeye başladı. Anlaşabildiğimiz konular var, anlaşamadığımız konular var.


ABD ile olursa olur, olmazsa bizim güvenli bölge için hazırlığımız var.


ABD'nin ikinci bir Münbiç sürecini işletmesine biz müsaade etmeyeceğiz. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS