hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Baltık ülkelerinde Wagner paniği: Belarus'taki varlığı bizim için tehlikeli

  Baltık ülkelerinde Wagner paniği: Belarustaki varlığı bizim için tehlikeli
  expand
  KAYNAKİHA

  Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda ile Ukrayna'ya ziyarette bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Wagner Grubu'nun Belarus'a yerleştirilmesinin bölgedeki güvenlik mimarisini değiştireceğine dikkat çekerek, "Wagner Grubu'nun Belarus'taki varlığı Polonya, Litvanya ve Letonya için potansiyel bir tehlike" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda ile birlikte Ukrayna Anayasa Günü dolayısıyla Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi. Cephedeki son gelişmeleri, Rusya'daki Wagner isyanını ve Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki son durumu ele alan üç lider, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

  "WAGNER GRUBU BELARUS'U İŞGAL EDECEK Mİ?"

  Zelenskiy'nin ardından söz alan Polonya Cumhurbaşkanı Duda ise, Wagner Grubu'nun Belarus'a yerleştirilmesini değerlendirdi. Duda, "Wagner Grubu'nun Belarus'a yerleştirileceği duyurusu bölgedeki güvenlik mimarisini değiştiriyor. Bu, bizim için NATO'nun kesinlikle atıfta bulunması gerektiğini düşündüğümüz çok önemli bir işaret. Çünkü söz konusu yer değiştirmenin amacının ne olduğu, Wagner Grubu’nun neye hizmet edeceği, bu şekilde Rus ordularının Belarus'taki fiili varlığıyla Belarus'u işgal mi edeceği yoksa Ukrayna için kuzeyden ek bir tehdit mi oluşturacağı ya da Polonya için, NATO ülkeleri için muhtemel bir tehdit mi olacağı gibi soru işaretleri oluşturuyor" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NATO MESAJI

  Belarus hükümetinin son iki yıldır Polonya sınırına hibrit saldırılarda bulunduğunu söyleyen Duda, "Bu nedenle, bugün Wagner Grubu'nun Belarus'taki varlığının Polonya, Litvanya ve Letonya için potansiyel tehlike oluşturduğunu göz ardı etmemiz zor" dedi.
  Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda ise Ukrayna'nın 2014 yılından beri kendi anayasasını kanla yazdığını belirterek, 11-12 Temmuz'da Litvanya’nın başkenti Vilnius'ta düzenlenecek NATO Zirvesi’nde Kiev'in NATO üyeliği yolunun açılması gerektiğine ilişkin inancı dile getirdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow