hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Barzani: Artık cevap verme vakti geldi

  Barzani: Artık cevap verme vakti geldi
  expand
  KAYNAKAA

  Eski IKBY Başkanı Mesut Barzani, IKBY'nin Saddam Hüseyin'e karşı başlattığı ayaklanmanın 27. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında Irak Meclisi'nde onaylanan bütçe tasarısına tepki göstererek, "Irak Meclisi'nin Kürtleri planlı bir şekilde yok sayıp bütçe yasa tasarısını onayladığını ve bu karara cevap vermenin vaktinin geldi" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, "Irak Meclisinin Kürtleri planlı bir şekilde yok sayıp bütçe yasa tasarısını onayladığını ve bu karara cevap vermenin vaktinin geldiğini" savundu. 

  Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı olarak görevine devam eden Barzani, IKBY'nin 1991 yılında Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e karşı başlattığı ayaklanmanın 27'nci yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. 

  KDP'den boykot kararı

  'Bilinçli şekilde gözardı ediliyor'

  Barzani mesajında, Irak Meclisinde dün Kürt siyasi partilerin boykot ettiği oturumda, oy çokluğuyla onaylanan 2018 Bütçe Yasa Tasarısı'na tepki göstererek, tasarının onaylanmasıyla ittifak, ortaklık, denge ve anayasal ilkelere aykırı bir tutum sergilendiğini öne sürdü. IKBY halkının bilinçli bir şekilde gözardı edildiğini ileri süren Barzani, hem IKBY hem de dışarıda nasıl bir zihniyetle karşı karşıya kaldıklarının ortaya çıkacağını savundu. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Barzani mesajında, "Artık IKBY'nin tüm taraflarla bir araya gelip Irak Meclisine gereken cevabı verme vaktinin geldiğini, bunun için de ilgili tarafların ortak ve uygun karar vermesi gerektiğini" kaydetti. 

  Barzani'den referandum açıklaması

  Erbil'in payı düşürülmüştü

  Irak'ta siyasi krize dönüşen 2018 bütçesi dün Kürt milletvekillerinin boykotuna rağmen Mecliste oy çokluğuyla kabul edilmişti. "Kemer sıkma" önlemlerini içeren bütçede, Erbil'in payı önceki yılların aksine yüzde 12,6'ya düşürülmüştü.  Irak'ta önceki yıllarda bütçeler özellikle Bağdat ile Erbil arasında yapılan siyasi ittifaklara göre şekilleniyordu. Söz konusu ittifaklar sonucu IKBY, bütçeden yüzde 17 gibi önemli bir pay alıyordu. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow