Barzani'den erken seçim sinyali

Barzani'den erken seçim sinyali

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, siyasi tarafların başkanlık krizinde bir neticeye varamaması durumunda, en iyi seçeneğin halkın görüşünü almak olduğunu bildirdi.

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, BM'nin Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile bir araya gelen Barzani, görüşmede Kürt bölgesindeki başkanlık tartışmaları, Ortadoğu'daki gelişmeler ve terör örgütü DAEŞ'e yönelik operasyonlarla sığınmacıların durumunu ele aldı.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, siyasi partiler arasında başkanlık krizine ilişkin anlaşmazlığın demokratik sürecin bir parçası olduğunu vurguladı.


Siyasi partilerin anlaşmaya varamaması durumunda erken seçime gidilebileceğini kaydeden Barzani, "Bu sorunun çözümünde Kürdistan bölgesindeki tüm tarafların rolü olmalıdır. Eğer siyasi taraflar bu konuda bir neticeye varamazsa demokrasinin bir gereği olarak halka dönmek ve onların görüşünü almak en iyi seçenek olacaktır" ifadelerini kullandı.


Başkanlık krizinin, Peşmerge üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını belirten Mesut Barzani, "Peşmerge ve asayiş güçlerinin, aynı cesaret ve kararlılıkla savaş cephelerinde terörist örgüte karşı mücadele etmeye devam ettiğini" dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS