Barzani'den Rojava açıklaması

Barzani'den Rojava açıklaması

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani, Suriye’nin kuzeyinde Kürtler’in yoğun olduğu "Rojava" olarak bilinen bölgede savaşın bitmesi ardından buradaki Kürtler’in ne olacağı ve kaderlerinin belirsiz olduğunu söyledi.

İngiltere merkezli Sky News’in Arapça kanalının Erbil’de yaptığı röportaj dün gece yayınlandı. Barzani Irak’taki Kürtler’in en büyük hayalinin bağımsızlık olduğunu, bunun geciktirilmemesi gerektiğini söyledi. Suriye’deki gelişmelerle ilgili görüşü sorulan Kürt lider, bu ülkedeki çatışmaların sona ermesinden sonra ‘Rojava’ olarak nitelendirilen Suriye Kürtleri'nin ne ile karşılaşacaklarının meçhul olduğunu vurguladı. Mesut Barzani, “Buradaki Kürtler’in durumu, kaderi belirsiz ne Suriye Hükümeti ne de muhalifler, Kürt haklarını tanımıyor” dedi. Irak’ın kuzeyindeki Kürt gruplar arasında da görüş birliği bulunmadığını ayrışmalar olduğuna dikkat çeken Barzani, “Bu görüş ayrılıkları nedeniyle bugüne kadar çok şey kaybettiler. O bölgedeki en büyük sorun da budur. Rojava’daki taraflar arasında birlik oluşturulmalı. Bir Kürt kardeşleri olarak Suriye olaylarının başında tüm Kürt taraflarıyla görüştüm, onları dinledim. Ancak benim onların işine karışamam söz konusu değil. İçinde bulundukları duruma bir kardeşleri olarak onlara üzülüyorum. Onlardan birlik olup, rejime karşı mı taraf mı olduklarına karar vermelerini istedim” dedi.

Mesut Barzani, Suriye’deki Kürtler’in arasında görüş birliği bulunmamasının sonucu ne Şam yönetimi ne de diğer muhaliflerle de anlaşamadıklarını kaydederek, “Nasıl bir yöne doğru gittiklerini bilmiyorum. Rojavalı Kürtler bir savaş aracı olarak kullanılıyor. Savaş bittikten sonra kaderleri ne olacak bilemiyorum” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS