Başbakan Davutoğlu Kazakistan'daydı

Başbakan Davutoğlu  Kazakistan'daydı

Resmi temaslarda bulunmak için Kazakistan'a giden Başbakan Ahmet  Davutoğlu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Başbakan Karim Masimov ile görüştü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu resmi temaslar için Kazakistan'daydı. Davutoğlu, Başkent Astana'da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Başbakan Karim Masimov ile biraraya geldi. Görüşmelerin amacı ticaret, ekonomi ve ulaştırmada işbirliği yapmak. Başbakan Ahmet Davutoğlu ikili görüşmelerin ardından Türk akademisini ziyaret etti. Burada düzenlenen konferansta konuştu. Başbakan Davutoğlu, Kazak milli kıyafetini de giydi.


Başbakan Davutoğlu Londra'da konuştu: 'Aklım sınır bölgesinde'


Başbakan Karim Massimov ile görüştü


Başbakan Davutoğlu'nu, Kazakistan'a geldiğinde, Astana Havalimanı'nda Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık ve diğer yetkililer karşıladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, daveti üzerine geldiği başkent Astana'da Kazakistan Başbakanı Karim Massimov ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından iki heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti.


Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik-ticari ve kültürel ilişkilerin daha da güçlendirilmesinin yanında bölgesel ve küresel konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.


Taner Yıldız, Davutoğlu'nun danışmanlığına getirildi


Nursultan Nazarbayev ile biraraya geldi


Davutoğlu daha sonra temasları kapsamında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edildi. Akorda Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede ulaşım, enerji, turizm, altyapı ve inşaat alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı.


Kazakistan'ın dış politikasında Türkiye'nin rolüne işaret eden Nazarbayev, bağımsızlığının 25. yılını kutlayan Kazakistan'ın egemenliğinin ilk yıllarından buyana kardeş halkların yakınlaşması adına büyük emekler verildiğini söyledi.


Suriye'de muhaliflerin Azez-Halep koridoru kapandı


İşbirliğimiz sürecek


Kazakistan'ın Türk liderlerle uzun yıllardır uyum içerisinde iki ülke bağlarını güçlendirmek için çalıştıklarını hatırlatan Nazarbayev, kendi insiyatifiyle Astana'da kurulan Uluslararası Türk Akademisi'nin iki ülkenin ortak kültürü ve tarihine hizmet ettiğini dile getirdi.


Türkiye'nin Kazakistan için ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Nazarbayev, her alanda her zaman işbirliğinin süreceğini ifade etti.


"Rusya ve Türkiye arasındaki kriz, ülkemiz için büyük bir sorun"


Türkiye'nin jeopolitik konumu dolayısıyla etrafında yaşanan gerginliklerin Kazakistan'ı etkilediğini kaydeden Nazarbayev, bu durumdan çıkmanın yollarının araştırılması gerektiğini belirtti. Suriye ve Irak'ta yaşanan sorunların Müslümanlar arasında birlik olmadığını gösterdiğini söyleyen Nazarbayev, Sunni ve Şiiler arasındaki çatışmaların daha önceden tahmin edilmesi gerektiğini vurguladı.


Nazarbayev, Kazakistan için önemli iki müttefiki olan Rusya ve Türkiye arasında yaşanan krizin ülkesi için büyük bir sorun olduğunu kaydetti.


Lavrov: 'Ankara'nın eylemi benzeri görülmemiş bir meydan okumaydı'


Davutoğlu: "Türkiye, Kazakistan'ın Avrupa kapısı"


Başbakan Davutoğlu ise Kazakistan'a her gelişinde kendini evinde gibi hissettiğini dile getirdi ve Kazakistan'ı bağımsızlığının 25. yılı münasebetiyle kutladı. İki ülke ilişkilerinin gelişmesine verdiği katkılardan dolayı Nazarbayev'e teşekkür eden Davutoğlu, Kazakistan ve Türkiye arasında ilişkilerin her yönde yoğun bir şekilde geliştiğini söyledi. Türkiye'nin Kazakistan'ın Avrupa'ya açılan kapısı olduğunu belirten Davutoğlu, aynı şekilde Kazakistan'ın da Türkiye'nin Avrasya'ya açılan kapısı olduğu ifade etti.


Görüşmeye Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov, Kazakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Janseyit Tuymebayev, Başbakan yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.


Kazakistan'da Cumhurbaşkanlığı seçimi


"Kazak milli kıyafeti giydirip, kopuz hediye ettiler"


Davutoğlu, Astana’da faaliyet gösteren Uluslararası Türk Akademisi’ni de ziyaret etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Kazak milli çalgısı "kopuz "hediye edildi. Başbakan’a Kazak milli kıyafetini giydiren Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, kendisine kopuz ve akademi bünyesinde çıkartılan kitapları hediye etti. Başbakan Davutoğlu ve Türk heyeti, Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali’den akademinin çalışmaları hakkında bilgi aldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dombra'ya alkışla tempo tuttu


Stratejik Derinlik kitabını imzaladı


Daha sonra söz alan Ahmet Davutoğlu, Kazakistan- Türkiye ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Davutoğlu, iki ülke halkları arasındaki kardeşlik bağının kadimi olduğunu dile getirdi. Kazakistan’ın Asya’nın kalbinde yer aldığını hatırlatan Ahmet Davutoğlu, denizlere uzak olan bu ülkenin Türkiye’nin desteğiyle dünyaya açılabileceğinin altını çizdi. Kazakistan temasları hakkında bilgi veren Davutoğlu, "Bugün çok güzel görüşmeler yaptık" ifadesini kullandı. Türk- Kazak-Dostluk ve Stratejik İşbirliği konusunda katılımcılara açıklamada bulunan Davutoğlu, "Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu Projesini" bu sene bitirip hizmete açacaklarını söyledi. Davutoğlu, konuşma yaptığı Uluslararası Türk Akademisi kütüphanesine Stratejik Derinlik kitabını imzalattığını kaydetti.


Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ı Borat'a benzettiler


"Başbakan olarak ata topraklarındayım"


Davutoğlu, İpek Yolu’nun canlandırılmasının bir barış projesi olduğunu söyleyerek, “Biz eski İpek Yolu’nun modern araçlarla keşfedilmesini ve inşa edilmesini istiyoruz” dedi. Davutoğlu konuşmasında, Türkiye’nin her zaman Kazakistan’ın yanında olacağını söyleyerek, Kazakistan’ın bayrağını Türkiye bayrağı gibi gördüklerinin altını çizdi. “Kazakistan’ı ilk tanıyan devletin başbakanı olarak bugün huzurunuzdayım” diyen Davutoğlu, “Yıllarca ata topraklarımıza kavuşacağımız günleri bekledik. Hamdolsun bugün başbakan olarak ata topraklarındayım” şeklinde konuştu.


Kazakistan ve Türkiye'nin ortak bir kültür, dil temeli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, iki ülkenin İpek Yolu’nun omurgasını oluşturduğunu sözlerine ekledi.


Başbakan Davutoğlu, daha sonra özel uçak ANA ile TSİ 17.10'da Astana'dan ayrılarak İstanbul'a hareket etti. Ziyaretinde Başbakan Davutoğlu'na, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da eşlik etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS