hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başkenti değiştirmeye hazırlanıyorlar

  Başkenti değiştirmeye hazırlanıyorlar
  expand
  KAYNAKAA

  Endonezya, başkent Cakarta’daki olumsuz etkenler ve başka bölgelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla başkentin değiştirilmesi projesi üzerinde çalışıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Endonezya, başkent Cakarta’daki olumsuz etkenler ve başka bölgelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla başkentin değiştirilmesi projesi üzerinde çalışıyor.

  Kuzey Kore'den 'nükleer savaş' tehdidi

  Endonezya Ulusal Kalkınma Planlama Bakanlığından yapılan açıklamada, Cakarta'daki deprem riski, su baskınları ve trafik sorunlarının yanı sıra başka bölgelerin ekonomik gelişimi için başkentin değiştirilmesi konusunda çalışmaların yürütüldüğü bildirildi.

  Açıklamada, projenin Cakarta’daki trafik ve altyapı sorunları ile deprem riski nedeniyle gündeme getirildiği kaydedildi.

  Başkent adayı olabilecek şehirlerin listesinin yıl sonuna kadar oluşturulması bekleniyor.

  Ülkenin en büyük adası olan Kalimantan’ın merkezindeki Palangkaraya şehrinin yeni başkent seçilme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Palangkaraya'nın, mevcut başkentten daha büyük yüz ölçümüne ve zengin doğal kaynaklara sahip olması ile trafik ve altyapı sorunlarına karşı planlı gelişime müsaitliği, yeni başkent olma ihtimalini yüksek tutan etkenler arasında bulunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Orta Kalimantan bölgesindeki Palangkaraya'nın başkent olması 1950’li yıllarda da ülkenin gündemine gelmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow