Son Dakika

BBP Başkanı Mustafa Destici serbest bırakıldı

A A

05.05.2016 - 09:13 Son Güncelleme:

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyet sivil toplum kuruluşlarını ziyaret için İsrail'e gitmişti. Heyet ziyaret dönüşü Tel Aviv'de havaalanında sorguya alındı. Sorgudan sonra Destici serbest bırakıldı. Destici ve BBP heyetini taşıyan uçağın Türkiye'ye gelmek için yola çıktığı öğrenildi.

BBP Başkanı Mustafa Destici serbest bırakıldı

Parti kaynaklarından alınan bilgiye göre, BBP lideri Destici ve eşiyle birlikte Genel Başkan Yardımcısı İlker Kayalıoğlu ve Genel Sekreter Üzeyir Tunç, Tel Aviv'deki havaalanında TSİ 07.30'da gözaltına alındı.

Dönüş yolunda uçağa binerken gözaltına alınan heyetin gözaltı gerekçesi belirtilmezken genel başkan yardımcısının 1,5 saat sorguda kaldığı bildirildi. Parti yetkililerinden edinilen bilgiye göre, heyetteki isimlerin İsrail polisi tarafından ifadelerinin alındığı öğrenildi.

13:30'da Ankara'ya dönecek

BBP'den yapılan son açıklamada ''Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici bugün saat 13:30 da Esenboğa Havalimanı'na inecektir'' denildi.

''Filistin toprakları'' dediği için sorgulandı

CNN TÜRK yayınına katılan BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır'a göre, sorgu nedenleri BBP'lilerin twitterlarında, İsrail'in kendi toprağı olarak kabul ettiği bazı bölgelerden ''Filistin toprakları'' diyerek bahsetmeleri.

 

Konu ile ilgili BBP Medya'nın Twitter hesabından atılan tweette ''SON DAKİKA: İsrail polisi havaalanında Genel Başkan Yardımcınız İlker KAYALIOĞLU ve partililerimizi bir buçuk saat sorguya aldı.Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici: Arkadaşlarım gelmeden pasaport kontrolüne gitmem uçağa binmem dedi'' ifadelerine yer verildi.

İsrail'den açıklama: BBP heyetini gözaltına almadık

İsrail Dışişleri Bakanlığı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindekileri Tel Aviv'deki Ben Gurion havaalanında gözaltına almadıklarını savundu. İsrail basınına göre, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'olayın çok abartıldığı' ifadesine yer verildi.

Açıklamaya göre Mustafa Destici ve yardımcısı İlker Kayalıoğlu'nun ülkeden ayrılış prosedürleri ile ilgili rutin dışı hiçbir şey olmadı. Bakanlık, bu kişilerin sorgulanmasının da 'rutin uygulama' olduğunu belirtti ve "Heyet gözaltına alınmadı ve tabii ki tutuklanmadı da..." açıklamasını yaptı.

İsrail'de güvenlik güçleri, çoğu zaman 'rutin uygulama' olarak bazı ziyaretçileri bezdiren ve saatler süren sorgulamalara tâbi tutuyor.