Son Dakika

Belçika Abdeslam'ı arıyor: 19 adrese baskın, 16 gözaltı

A A

23.11.2015 - 12:55 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Avrupa'yı sarsan Paris saldırılarının ardından Belçika'da terör alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı. Belçika polisi saldırıların elebaşlarından olduğu düşünülen şüpheli Salah Abdeslam'ın arandığı Brüksel bölgesi ve Charleroi'da, dün akşam 19 adrese baskın düzenledi. Operasyonlarda 16 kişi gözaltına alındı.

Belçika Abdeslam'ı arıyor: 19 adrese baskın, 16 gözaltı

Paris'te 130 kişinin öldüğü saldırıları gerçekleştiren kişilerin Brükselli oldukları açıklanmış, zanlılardan Salah Abdeselam'ın Belçika'ya dönmüş olabileceği uyarısı yapılmıştı. Salah Abdeslam'ın vücudundaki patlayıcıları infilak ettirmekten son anda vazgeçmiş olabileceği bilgisi de alarm düzeyini en yüksek seviye olan 4'e çıkarmıştı.

Belçika Başbakanı: "Paris'teki gibi bir saldırıdan endişeliyiz"

Brüksel'de "terör tehdidi" nedeniyle hayat durdu

Abdeslam'ın arandığı operasyonlar sürerken, Belçika Federal Savcısı Frederic Van Leeuw, basılan evlerde silah ya da patlayıcı bulunmadığını kaydetti.

Ayrıca, gözaltına alınan şüpheliler arasında saldırıların zanlısı Salah Abdeslam'ın bulunmadığı belirtildi. Ordu birlikleri devriye geziyor, meydan ve sokaklar boş. Gözaltılar sürerken, dün gece bölgede ordu birlikleri sokaklarda nöbet tutmaya devam etti. Belçika Başbakanı Charles Michel, terör alarmının bugün de devam edeceğini açıkladı. 

Brüksel'de üniversiteler ve metro istasyonlarının kapalı olduğu, bunun yanında şehir merkezinde kepenklerin indirildiği, ünlü Grand Palace Medyanı ve sokakların boş olduğu ve güvenlik güçlerinin devriye gezdiği ifade ediliyor.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, AB'nin başkentinde, kamu çalışanlarının bugün iş başı yapacağı ve şirketlerin çoğunun tekrar kapılarını açacağını duyurdu.