hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Biden'ın hamlesi ne olacak? İran basını: Parmaklar tetikte!

  Bidenın hamlesi ne olacak İran basını: Parmaklar tetikte
  expand
  KAYNAKMilliyet

  ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu'daki ABD askerlerinin ölümünün ardından ne yapacaklarına karar verdiklerini açıkladı ancak bilgi vermedi. İran medyasında ise "Savaşa hayır ama parmaklar tetikte" başlığı yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ürdün'de Suriye ve Irak sınırlarına yakın bir bölgedeki konuşlanan ABD üssüne yapılan silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısında 3 ABD askeri öldü. ABD'nin, İran destekli gruplar tarafından aylardır düzenlenen saldırılarda verdiği en ağır kayıplar oldu. Ürdün'deki ABD üssü, Suriye içindeki Tenef'te bazı muhaliflere ve kuzeyde ABD'nin diğer üslerine lojistik destek olmak, İran'ın bölgedeki faaliyetlerine karşı koymak için kullanılıyor. Üste yüzlerce ABD askerinin yanı sıra saldırı, nakliye ve eğitim helikopterleri ile zırhlı askeri araçlar yer alıyor. Hakkında çok az şey bilinen üs, 2016'da ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerince "DEAŞ'la mücadele" adı altında kurulan Tenef Üssü'ne yakınlığıyla dikkati çekiyor.

  ABD, Tenef Üssü'nde Suriye rejimine destek veren İran'ın bölgedeki askeri faaliyetlerini sınırlamak amacıyla istihbarat faaliyetlerinde bulunuyor. Kule 22, karşısındaki Tenef üssünü Ürdün sınırları içinden korumayı amaçlıyor.

  Bidenın hamlesi ne olacak İran basını: Parmaklar tetikte

  BIDEN: KARARIMI VERDİM

  Saldırı sonrası bir yanıt vereceklerini belirten ABD Başkanı Joe Biden ise dün akşam saatlerinde kararını verdiğini duyurdu. Biden, saldırıya nasıl yanıt vereceklerine 'karar verdiğini' söyledi ancak alınan karara ilişkin detay vermedi. Sorular üzerine Biden, "Orta Doğu'da daha yaygın bir savaşa ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Biden gazetecilerin "İran'ı sorumlu tutup tutmadıklarını" sorması üzerine, "Bunu yapanlara silah sağlıyor olmaları anlamında ben onları sorumlu tutuyorum" yanıtını verdi.

  "KADEMELİ YANIT VERİLEBİLİR"

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby, saldırıya verilecek yanıtta "kademeli bir yaklaşımı" tercih edebileceklerini dile getirdi.
  Kirby gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tek bir yanıt değil, muhtemelen birkaç adımdan oluşacak ve belli bir zamana yayılacak" dedi. Biden'ın "Amerikan askerlerini korumak için gerekeni yapacağını" söyleyen Kirby, "Temel prensip, bu grupların askerlerimize ve üslerimize karşı kullanabilecekleri güçlerin azaltılması" dedi.

  Bidenın hamlesi ne olacak İran basını: Parmaklar tetikte

  İRAN MEDYASI: PARMAKLAR TETİKTE

  ABD medyasında yer alan haberlere atıfta bulunan Tehran Times gazetesi, söz konusu yanıtın Suriye ve Irak'ta İran askerlerine yönelik bir saldırı veya Basra Körfezi'ndeki İran deniz kuvvetlerinin vurulmasının bu yanıtın seçenekleri arasında olduğunu öne sürdü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İranlı diplomatlar ise İran'ın sınırları içerisine yapılacak bir saldırıyı kırmızı bir çizgi olarak gördüklerini ifade etti. Yetkililer ayrıca olası bir saldırının ezici bir yanıtı olacağını da iddia etti.

  Bidenın hamlesi ne olacak İran basını: Parmaklar tetikte

  ABD, İran'ı vurmak isterse ülkeyle doğrudan askeri çatışmaya sürükleneceğinin tamamen farkında. Eğer ABD, Beyaz Saray yetkililerinin iddia ettiği gibi gerilimi azaltmak istiyorsa, Gazze'ye yönelik savaşını durdurması için Tel Aviv'e baskı uygulamalı. Haberin devamında ise Orta Doğu'daki barış için "ABD'nin aklını başına toplaması ve İsrail'i Gazze saldırısına son vermeye zorlaması gerekiyor" sözlerine yer verildi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow