Bin yılın en soğuk kışı geliyor!

Bin yılın en soğuk kışı geliyor!

Bin yılın en soğuk kışı geliyor!

Bin yılın en soğuk kışı geliyor. Tahmin Polonyalı bilimadamlarından. Buz gibi geçecek kışın sebebi sıcak su akıntısı Gulf Stream'in ivme kaybetmesi. Avrupa'yı donduracak kıştan Türkiye de nasibini alacak. Kuzey bölgelerde kışın bu yıl daha sert geçmesi bekleniyor.

Rus internet medyası RT'nin haberine göre, Polonyalı bilim adamları Meksika Körfezi'nden Atlas Okyanusu'nun kuzeyine dek uzanan sıcak su akıntısı Gulf Stream'in hızının son birkaç yılda yarı yarıya azaldığını belirterek, bu nedenle akıntının Kuzey Kutup rüzgarlarının soğuğuyla başedemeyeceğini ve Avrupa kıtasının soğuk bir kışla karşı karşıya kalacağı tahmininde bulundu.

Bilim adamları, Gulf Stream akıntısının tamamen durması halinde Avrupa'da yeni bir Buz Çağı'nın başlayacağını öngörüyor.

Rusya'nın Fobos hava durumu merkezinden önde gelen uzman Vadim Zavodçenkov da gelecek ayın hava tahmininin yüzde 70 doğru yapılabildiğini belirterek, soğuk kış senaryosunun doğru olabileceğini söyledi.

Kasım ayının hava tahminini daha kesin yapabildiklerini belirten Rus uzman, meteorologların uzun dönemli hava tahminlerinde kullandıkları istatistik modellerinin, geçen yazın rekor sıcaklıklarını tahminde pek işe yaramadığını da sözlerine ekledi.