Bir yanda yangın, diğer yanda fırtına ve dolu: Avustralya'da son durum ne?

Avustralya'da aylardır kontrol altına alınamayan yangınların ardından ülkeyi kum fırtınası, dolu ve sel felaketi vurdu.Avustralya’nın çeşitli bölgelerinde uzun süre devam eden yangınlardan sonra bu sefer şiddetli yağış ve kum fırtınaları ile mücadele ediyor.
Avustralya'da felaketler ilk olarak Ekim ayındaki yangınlarla başlamıştı.

Yangınlar nedeniyle şu ana kadar en az 28 kişi öldü, 3 bin ev kül oldu.

10,3 milyon hektarlık alanın kül olduğu bölgede, ölen canlı sayısı ise tam 1 milyara yaklaştı. Can veren hayvanlar arasında en çok sürüngenler, kuşlar ile koala, kanguru gibi memeli hayvanların olduğu belirtildi.

Ülkede yangının yaşandığı bölgeye geçtiğimiz hafta yağmur yağsa da bölgedeki alevleri tam olarak durduramadı. Koala nüfusunun 3'te 1'inin öldüğü yangınlar sırasında bir koalanın asfalta indiği ve su birikintisini içtiği görüntüler ise felaketin boyutunu acı şekilde gözler önüne serdi.

Avustralya'da aylardır kontrol altına alınamayan yangınların ardından ise ülkeyi kum fırtınası, dolu ve sel felaketi vurdu.

Kanberra'da bugün etkili olan dolunun ardından meydana gelen selde, bazı ağaçların kökünden söküldüğü ve 2 kişinin yaralandığını bildirildi.

Aniden bastıran dolu; kamu binaları, ev, iş yerleri ve otomobillerde hasara neden olurken, şehrin bazı bölgelerinde elektrik kesintileri meydana geldi.

Dubbo kenti ve çevresinde ise devasa kum fırtınası gözlendi. Kum fırtınası bölgede yaşamı olumsuz etkiledi.

Yetkililer kum fırtınasına, bölgede etkili olan şiddetli yağmur ve rüzgarlı havanın sonucu olduğunu açıkladı.

Yetkililer, yağışların da yangınlar üzerinde etkili olduğu ancak tamamen bitirmediğini kaydetti.

Yetkililer ayrıca Yeni Güney Galler ve Victoria'da bu hafta sıcaklığın artacağını vurgulayarak yangın tehlikesine karşı uyardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS