BM, Yemen'deki çatışmaların ağır bilançosunu açıkladı

BM, Yemen'deki çatışmaların ağır bilançosunu açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'inde düzenlenen basın toplantısında konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Cecile Pouilly, "Yemen'de 27 Mart tarihinden bu yana devam eden çatışmalarda 2 bin 112 sivil öldü, 4 bin 519 sivil yaralandı" dedi.

Yemen'in Taiz kentinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri ile Husiler arasında çıkan çatışmaların son iki haftada artış gösterdiğine işaret eden Pouilly, Taiz'de son iki hafta içinde 95 sivilin öldürüldüğünü ve 129 sivilin yaralandığını söyledi.


Pouilly, taraflara hiçbir engelle karşılaşmayacak bir insani yardım koridoru oluşturulmasına izin vermeleri çağrısında bulundu. BM'ye göre, çatışmaların başladığı mart ayından bu yana yaklaşık 100 bin kişi Yemen'i terk etti. Ülkede 1,2 milyon kişi yerinden edildi ve çatışmalarda yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybetti.


Uzun süre siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, mart ayında ülkede yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı. Husiler ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar çeşitli kentlerde devam ediyor. Husiler sık sık sivil yerleşim yerlerine saldırılar düzenliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS