hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bu para Ada'yı karıştırdı!

  Bu para Adayı karıştırdı
  expand

  İngiltere'de tedavüle girecek yeni 20 sterlinlik banknotlarda palm yağı kullanılacağının açıklanması çevreci grupların tepkisini çekti. İngiltere Merkez Bankası da daha önce tedavüle sokulan 5 sterlinde hayvansal yağ kullanıldığını ve bunun vegan ve bazı dibi gruplar tarafından tepkiyle karşılanması sonucu palm yağı kullanmaya karar verdiklerini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiliz sterlini ülkede yeni bir tartışma konusu yarattı. BBC’de yer alan habere göre, kademeli olarak plastik banknotları tedavüle sokan İngiliz Merkez Bankası, yeni 20 sterlinlik banknotlarda hayvansal yağ yerine bitkisel içerikli palm yağı veya hindistan cevizi yağı kullanacağını açıkladı. Banka gerekçe olarak tedavüldeki 5 sterlin banknotların hayvansal yağ içermesi nedeniyle vegan gruplarla Hindu ve Sikh inanışına sahip kişiler tarafından kullanılmaması olarak gösterildi.

  Avustralya'ya taksici gitti, Türkiye'ye fabrikatör döndü

  Moody's Halkbank'ı izlemeye aldı

  Ancak bu sefer de palm yağı açıklaması çevreci grupların tepkisini çekti. Dünyadaki yağmur ormanlarının azalışındaki en önemli etmenlerden birinin palm yağı üretimi olduğu öne sürülüyor. Araştırmalara göre 1990 – 2008 arasında ormanların yok olmasında palm yağının etkisi yüzde 8 olarak gösteriliyor. Palm yağı içermesi beklenen yeni plastik 20 sterlinlerin 2020’de tedavüle sokulması planlanıyor.

  Palm yağı neden zararlı? 

  Bir tür palmiye ağacının meyvelerinden üretilen palm yağı, dayanıklı ve ucuz olması nedeniyle günümüzün en çok kullanılan bitkisel yağlarının başında geliyor. Ancak palm yağı kullanımı tartışmaları, sağlık endişelerini de beraberinde getiriyor. Araştırmalarda yüksek ısılarda rafine edilen yağın kansere neden olduğu açıklandı. Ayrıca bazı araştırmacılar, yüksek doymuş yağ oranı nedeniyle kolestorol seviyesini artırarak, kalp krizi ve felç riskini artırdığını belirtiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow