Bulgaristan Tuna üzerindeki adalarını kaybediyor!

Bulgaristan Tuna üzerindeki adalarını kaybediyor!

Bulgaristan Tuna üzerindeki adalarını kaybediyor!

Bulgaristan, Tuna Nehri üzerindeki adalardan 6 bin dekarlık araziyi kaybetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tuna üzerindeki adaların, akıntı ve erozyon yüzünden konumlarını değiştirerek Romanya tarafına kaymaları nedeniyle Bulgaristan'ın toprak kaybettiği açıklandı.

Tuna Nehri'ni Araştırma ve Bakımı Ajansı Müdürü Georgi Georgiev, nehrin sahillerindeki erozyon nedeniyle bazı adaların Romanya karasuları sınırlarının içine girdiğini, aynı şekilde Romanya'ya ait bazı adacıkların da Bulgaristan sınırlarında kaldığını belirtti.

Şu anda 8 adacığın, Bulgaristan'a mı yoksa Romanya'ya mı ait olduğunun bilinmediği, tespit edilmeleri için ölçümlerin yapılması gerektiği kaydedildi.

Tuna Nehri'nin ortasından geçen Bulgaristan ile Romanya arasındaki sınır çizgisinin iki tarafında 150 adacığın bulunduğu bildirildi.

Bulgaristan ile Romanya arasında 1908 yılında imzalanan ve Tuna Nehri'ndeki sınıra ilişkin anlaşma gereğince iki ülkenin yetkililerinden oluşan komisyon, her 10 yılda toplanması gerekiyor.

Söz konusu komisyonun ise en son 13 yıl önce toplandığı ve o zamandan bu yana Tuna Nehri üzerindeki adaların kime ait olduğu konusunda tespitlerin henüz yapılmadığı kaydedildi.