Büyük petrol şirketleri panikte: Petrolün sonu mu göründü?

Büyük petrol şirketleri panikte: Petrolün sonu mu göründü?

Dünya petrol fiyatlarındaki düşüş, büyük petrol şirketlerini endişelendiriyor. Fiyatlardaki bu düşüşün arz-talep ilişkisiyle değil, enerji piyasasındaki yapısal dönüşümlerle alakalı olduğunu düşünen petrol şirketleri, yakın bir gelecekte maliyetini dahi karşılamayan petrol kuyularını açmaktan vazgeçebileceklerinin işaretini veriyorlar. Petrolün tahtını sarsan ise, yenilenebilir enerji kaynakları ve elektrikli otomobiller.

Petrol fiyatları son 11 yılın en düşük seviyesine indi. Bu tür iniş çıkışlar genelde arz ve talep arasındaki dengeden kaynaklanıyor. Ancak bu son düşüşün arz ve talep ile açıklanamayacağı, sorunun daha ciddi olduğu ve birkaç petrol kuyusunu kapatmakla çözülemeyeceği belirtiliyor.

Petrol endüstrisinin önde gelen şirketlerinden birinin eski CEO'su, CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarında görülen son düşüşle ilgili şunları söyledi: "Şu andaki düşüşün ne kadarının geçici, ne kadarının ise yapısal olduğu bilinmiyor. Her iki halde de petrolün de kömür gibi sonunun yaklaştığını söyleyebiliriz."

Adının açıklanmasını istemeyen CEO'nun dile getirdiği endişenin, petrol üreticisi büyük şirketlerin ortak kaygısı olduğu anlaşılıyor. Sorunun sadece fazla üretim ve buna karşılık küresel ekonominin yavaşlaması nedeniyle talebin zayıflaması olarak açıklanamayacağını düşünüyorlar.

Başlıca nedenin, teknoloji hızla geliştikçe, yenilenebilir enerjinin daha ucuz hale gelmesi ve bunun da petrol, gaz ve kömür fiyatlarını aşağıya çekmesi olduğu belirtiliyor.

Borsa uzmanları da gerek kömür gerekse petrol fiyatlarının bu düşüşten sonra yeniden çıkışa geçebileceğini düşünmüyor. Sonunda zarar eden kömür madenlerinin kapatılacağı, petrol şirketlerinin ise kendi maliyetini dahi karşılamayan petrol kuyularını açmaktan vazgeçecekleri tahmin ediliyor.

Enerji tüketen milyarlarca insanın daha ucuz olan yenilenebilir enerjiyi tercih edeceği belirtiliyor. Bu arada, köklü petrol şirketlerinin yenilenebilir enerjiyi daha pahalı bir tercih olarak sunmaya çalışacaklarına da dikkat çekiliyor.

Enerji sektörü uzmanları, artık karbon ile yenilenebilir enerji arasında sert bir rekabetin başladığını ve bu rekabet nedeniyle de fiyatların aşağı çekildiğini söylüyorlar.

Yenilenebilir enerji sektöründe yeni gelişmeler kaydedilip fiyatlar ucuzladıkça, kömür ve petrol üreticilerinin de kendi fiyatlarını aşağı çektiği belirtiliyor.

Petrol sektörünün bir başka endişesi de elektrikli otomobillerin çıkışı. Hala pahalı olup pazarda çok küçük bir paya sahip olmalarına karşın, hızla evrildikleri ve otomobil üreticilerinin de bu araçları üretmek için rekabete girdikleri biliniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS