hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çatışmalar sona erdi, Tamiller yenildi

  Çatışmalar sona erdi, Tamiller yenildi
  expand

  Sri Lanka topraklarının tamamı hükümetin kontrolü altına alındı, çatışmalar sona erdi ve Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütü yenildi. Ordu, ülkede 37 yıldır bağımsızlık mücadelesi veren Tamil Kaplanları'nın kurucusu ve lideri Velupillai Prabhakaran ile diğer iki önemli liderin öldürüldüğünü açıkladı.

  Sri Lanka'da Kara Kuvvetleri Komutanı General Sarath Fonseka, kuzeydoğuda Tamillerin kontrolü altındaki son bölgenin de ele geçirilmesiyle tüm askeri operasyonların durdurulduğunu açıkladı.

  Fonseka, "şu an itibariyle ülkenin tümünün terörizmden kurtarıldığını, ele geçirilen bu son bölgede 250 teröristin cesedinin bulunduğunu" belirtti.

  Bir ordu yetkilisi de Sri Lanka topraklarının tamamının hükümetin kontrolü altına alındığını ve öldürüldüğü açıklanan Tamil gerillalarının lideri Velupillai Prabhakaran'ın yardımcıları olan Tamillerin eski deniz gücü komutanı Soosai ile örgütün istihbarat servisi lideri Pottu Amman'ın da Prabhakaran'la birlikte kaçmaya çalışırlarken öldürüldüklerini kaydetti.

  Üst düzey askeri yetkililer de Prabhakaran'ın yanındaki son Tamil savaşçılarının bu sabah erken saatlerde kuşatıldıklarını söyledi.

  Kimliklerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Prabhakaran ve yardımcılarının zırhlı bir minibüsle diğer gerillaların da bir otobüsle yaklaşmakta olan Sri Lanka askerlerine hücum ettiklerini belirtti.

  Çıkan çatışmanın iki saat sürdüğü, askerlerin sonunda zırhlı aracı bir roketle vurdukları ve çatışmanın sona erdiğini ifade eden askeri yetkililer, askerlerin minibüsün içinden Prabhakaran'ın cesedini çıkardıklarını ve teşhis ettiklerini kaydetti.

  Bu arada Sri Lanka devlet başkanlığı, Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'nın bir açıklama yapacağını bildirdi.

  Sri Lanka'da 37 yıldır bağımsızlık mücadelesi veren Tamil gerillalarının lideri Velupillai Prabhakaran'ın, kuşatma altında bulunduğu bölgeden kaçmaya çalışırken öldürüldüğü açıklanmıştı.

  Lideri öldürüldü

  Yüksek rütbeli bir subay, AFP muhabirine, "Prabhakaran, kuşatma altında bulunduğu bölgeden kaçmaya çalışırken öldürüldü" dedi. Subay, "Tamil lideri, iki adamıyla birlikte bindiği ambülansla kaçmaya çalışırken askerler tarafından pusuya düşürülerek öldürüldü" diye konuştu.

  Yetkili, dün gece kuzeydeki savaş bölgesinde düzenlenen saldırıda ise örgütün siyasi kanadının lideri Balasingham Nadesan, barış sekreteryası başı Seevaratnam Puleedevan ve Ramesh olarak bilinen askeri liderin öldürüldüğünü söyledi.

  Haberi doğrulamaya çalıştığını söyleyen Sri Lanka ordusu sözcüsü Tuğgeneral Udaya Nanayakkara ise çatışmalarda Prabhakaran'ın en büyük oğlu Charles Anthony'nin de öldürüldüğünü söyledi.

  Nanayakkara, ordu güçlerinin bugün Anthony'nin cesedini bulduğunu ifade etti.

  Prabhakaran'ın üç çocuğundan biri olan Charles Anthony adını Sri Lanka iç savaşının başladığı tarihlerde ölen bir isyancı liderden almıştı.

  Prabhakaran'ın diğer çocuklarının babalarının yanında savaştığı tahmin edilmiyor.

  Sri Lanka'da Tamil ayaklanmasının 25 yılı


  Sri Lanka hükümetinin bugün tamamen bittiğini ilan ettiği Tamil ayaklanması, 1983 Temmuzunda gerillaların güvenlik güçlerine
  saldırmasıyla başladı.

  Bu saldırıyla başlayan ve bugün bittiği ilan edilen ayaklanmanın önemli tarihleri şöyle:

  Temmuz 1983 - Ayrılıkçı Tamil İlam Kurtuluş Kaplanları örgütüne bağlı gerillalar, ülkenin kuzeyinde düzenledikleri saldırıda 13 askeri öldürdü. Saldırı başkent Kolombo'da Tamillere yönelik saldırılar düzenlenmesine neden oldu. Bu saldırılarda yüzlerce Tamil öldü, binlercesi kaçtı. Gerillaların Tamillerin topraklarına verdiği adla "İlk İlam Savaşı" dediği çatışmalar başlamış oldu.
  1987 - Daha önce Kaplanlara silah yardımı yapan Hindistan, arabuluculuk yaptığı ateşkesi uygulamak için Sri Lanka'ya asker gönderdi. Kaplanlar ateşkesi tanımadı ve silahsızlanmayı reddetti. Bunun üzerine çıkan üç yıllık çatışmalarda binden fazla Hindistan askeri öldü.
  1990 - Hindistan askerlerini geri çekti. Ayrılıkçı örgüt, kuzeydeki Cafna kentinin kontrolünü ele geçirdi.
  1991 - Örgüt üyesi olduğu sanılan bir intihar komandosu, Hindistan'ın güneyinde düzenlediği intihar saldırısında eski Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi'yi öldürdü. İki yıl sonra Sri Lanka Devlet Başkanı Ranasinghe Premadasa da başka bir intihar saldırısında öldürüldü. Her iki olayda da Tamil İlam Kurtuluş Kaplanları suçlandı.
  1995 - Sri Lanka Devlet Başkanı Chandrika Kumaratunga, gerillalarla ateşkes anlaşmasını kabul etti. Gerillalar bir donanma gemisini batırınca "3. İlam Savaşı" başladı. Askerler gerillaların Cafna kenti üzerindeki kontrolüne son verdi.
  1995-2001 - Kuzeyde ve doğuda çatışmalar devam etti. Başkent Kolombo'da Merkez Bankası binasına düzenlenen intihar saldırısında 100 kadar kişi öldü. Devlet Başkanı Kumaratunga bir saldırıda yaralandı.
  2002 - Norveç'in arabuluculuğuyla tarihi bir ateşkes anlaşması imzalandı.
  2003 - Tamil Kaplanları barış görüşmelerinden çekildi, ateşkes devam etti.
  2004-2005 - Tamil Kaplanlarının doğu kolu komutanı Albay Karuna Amman, beraberinde 6 bin gerillayla örgütten ayrıldı. Tamil Kaplanlarından olduğundan şüphelenilen bir militan Sri Lanka dışişleri bakanını öldürdü. Tamillere karşı sertlik yanlısı politikaları savunan Mahinda Rajapaksa Sri lanka devlet başkanlığını kazandı.
  2006 - Nisan ve Temmuz arasında alevlenen çatışmalar, "4. İlam Savaşı"nın başlaması korkularına neden oldu. Cenevre'de Ekimde başlayan yeni barış görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı.
  2007 - Hükümet kuvvetleri Tamil gerillalarının doğu bölgesindeki güçlü mevzilerini ele geçirdi.
  2008 - Hükümet Ocak başında, her yıl yeniden yürürlüğe giren ateşkesi iptal etti ve büyük saldırılar başlattı.
  2 Ocak 2009 - Askerler Tamil Kaplanlarının fiili başkenti, ülkenin kuzeyindeki Kilinochchi kentini ele geçirdi.
  17 Nisan - Hükümetin çatışmalara verdiği iki günlük aranın bitmesinden sonra gerillalar ateşkes çağrısında bulundu. Hükümet çağrıyı ciddi bulmayarak reddetti.
  20 Nisan - Çatışma bölgesinden on binlerce insan kaçarken, Sri Lanka hükümeti gerillalara teslim olmaları için 24 saat süre verdi. Bir hafta içinde bölgeden kaçan sivillerin sayısı 115 bini geçti.
  26 Nisan - Tamil Kaplanları tek taraflı ateşkes ilan etti. Ateşkes ilanını "şaka" olarak niteleyen hükümet, militanların teslim olmasını istedi.
  16 Mayıs - Ordu savaşın başlangıcından bu yana ilk kez adanın bütün kıyı şeridini kontrol altına aldı. Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, Ürdün ziyareti sırasında yaptığı konuşmada ayrılıkçı örgütün askeri olarak yenildiğini söyledi.
  17 Mayıs - Kendilerini sivil gibi göstererek bir botla kaçmaya çalışan 70 gerilla öldürüldü. Birçok militan çatışmalar sürerken düzenledikleri intihar saldırılarıyla kendilerini havaya uçurdu. Ordu 4 günlük çatışmalarda 72 binden fazla sivilin kurtarıldığını açıkladı.
  18 Mayıs - Ordu askerlerin son Tamil Kaplanları direnişini de tamamen ortadan kaldırmasından sonra bütün ülke topraklarında tam bir hükümet kontrolü sağlandığını açıkladı. Daha sonra Devlet televizyonu Tamil Kaplanlarının Mayıs 1976'da kurulmasından bu yana liderliğini sürdüren Vellupillai Prabhakaran'ın, diğer üst düzey Tamil komutanlarıyla birlikte öldürüldüğünü açıkladı.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow