Son Dakika

Çavuşoğlu'ndan "IŞİD'le mücadelede YPG'ye değil bize güvenin" mesajı

A A

19.02.2016 - 11:03 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'ye "teröre karşı duruşunuzu açıklığa kavuşturun" çağrısı yaptı, telefonda görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de YPG'ye güvenilemeyeceğini söylediğini" aktardı. Çavuşoğlu, IŞİD'le mücadelede destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Çavuşoğlu'ndan "IŞİD'le mücadelede YPG'ye değil bize güvenin" mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tiflis'te Gürcistan Meclis Başkanı David Usupashvili ile görüştü. Çavuşoğlu burada yaptığı açıklamalarda, ABD'den YPG ile ilgili yapılan açıklamaları "çelişkili" olarak niteleyerek, eleştirdi ve IŞİD'e karşı mücadelede YPG gibi gruplarla birlikte hareket edilmesini "zayıflık işareti" olarak niteledi. ABD'ye,"John Kerry de 'YPG'nin güvenilmez olduğunu söyledi" diye seslenerek, IŞİD'le mücadelede "YPG'ye değil, Türkiye'ye güvenilmesi gerektiği" mesajı verdi.

Gürcistan Parlamento Binası'nda gerçekleşen görüşmede Usupashvili, Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle Çavuşoğlu'na taziyelerini iletti.

ABD'den Ankara saldırısı açıklaması

Bakan Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin terörle mücadelesi ve Suriye'deki son gelişmeler hakkında bilgi aktardığı görüşmede Usupashvili'ye, Türkiye'nin terörle kararlı bir şekilde mücadele edeceğini söyledi.

ABD: "PYD politikamızda hiçbir değişiklik yok"

Tiflis'te TRT Haber'e açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Washington'un YPG ile bağlarını koparması gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, IŞİD'le mücadelede YPG gibi gruplara yer vermenin zayıflık göstergesi olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, "Herkes bu hataya son vermeli. Özellikle de müttefikimiz ABD bir an önce bu yanlışına son vermeli" dedi.

ABD'den gelen açıklamalarla ilgili olarak "Terörle ilgili durumlarını açıklığa kavuşturmalılar" diyen Çavuşoğlu, dün gece ABD Dışişleri Bakanı ile telefonda görüştüklerini aktararak, "John Kerry de YPG'ye güvenilemeyeceğini söyledi" dedi. Çavuşoğlu, Kerry'nin bu mesajını, "Kendisinin de YPG’nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk. Sonuçta Amerika’dan da her ne kadar çelişkili açıklamalar gelse de bu konuyu anlamaya başlaması önemli bir gelişmedir" ifadesini kullandı.

Ankara'da askeri servis aracına bombalı saldırı

Türkiye'nin IŞİD'le mücadeleye aktif desteğini sürdüreceğini söyleyen Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına ilişkin de sert mesajlarını yineledi. Çavuşoğlu, ""Rusya'nın Suriye'de okul ve hastaneleri vurması savaş suçudur" diye konuştu.

Öte yandan Çavuşoğlu-Usupashvili görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin parlamentolar arası boyutu, iki ülkenin uluslararası alandaki iş birliği konuları ve Gürcistan'daki Ahıska Türkleri'nin durumu da gündeme geldi. Çavuşoğlu, Usupashvili ile görüşmesinin ardından Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'na katılmak üzere Gürcistan Parlamento Binası'ndan ayrıldı.