Çavuşoğlu'ndan Suriye'de ateşkes değerlendirmesi

Çavuşoğlu'ndan Suriye'de ateşkes değerlendirmesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de 1 haftalık ateşkes uygulanmasına ilişkin varılan uzlaşmayı, sorunun çözümü yolunda önemli bir fırsat olarak niteledi ve "Önemli olan bu fırsatın kullanılması, hava saldırılarının durdurulması, sivillerin hedef alınmaması ve insani erişimin sağlanmasıdır" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun bugün yayımladığı bildirinin Suriye'deki sorunun çözümü yolunda önemli bir fırsat olduğunu belirterek, "Bu bildiriyle Cenevre görüşmelerini engelleyen hususlar tespit edilmiş, siyasi sürecin önünü açmak için bir fırsat yakalanmıştır. Önemli olan bu fırsatın kullanılması, hava saldırılarının durdurulması, sivillerin hedef alınmaması ve insani erişimin sağlanmasıdır" değerlendirmesinde bulundu.


Suriye'de taraflar 1 hafta ateşkese gidecek


Çavuşoğlu, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun bugün yayımladığı bildiriye değinerek, bunun Suriye'deki sorunun çözümü yolunda önemli bir fırsat olduğunu söyledi.


Bu bildiriyle Cenevre görüşmelerini engelleyen hususların tespit edildiğini ve siyasi sürecin önünü açmak için bir fırsat yakalandığının altını çizen Çavuşoğlu, "Önemli olan bu fırsatın kullanılması, hava saldırılarının durdurulması, sivillerin hedef alınmaması ve insani erişimin sağlanmasıdır" ifadelerini kullandı.


Rusya'dan Münih Güvenlik Konferansı öncesi Suriye mesajı


Uluslararası Suriye Destek Grubu bildirisinde, ABD, Rusya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 17 ülke ile Arap Ligi, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’de kuşatma altındaki yerlere bu hafta insani yardımların ulaştırılması ve bir hafta içinde de ülke genelinde çatışmaların durdurulması kararı alındığı belirtilmişti.


Grubun, BM Güvenlik Konseyi’nin 18 Aralık 2015 tarihindeki 2254 sayılı karar tasarısının tam anlamıyla bir an önce uygulanması için oy birliğiyle taahhütte bulunduğu hatırlatılan bildiride, Cenevre Bildirisi’nde belirtildiği üzere Suriye’de siyasi geçiş sürecinin başlaması, silahların ayrım gözetmeden kullanılmasının sona erdirilmesi, ülke genelinde ateşkes ilan edilmesi, kuşatma altındaki alanlara yardımların ulaştırılmasının kolaylaştırılması ve keyfi olarak tutuklananların serbest bırakılması ile terörizmle mücadele edilmesi gibi sözleri yerine getirmeye kararlılığını teyit ettikleri kaydedilmişti.


Davutoğlu Halep'le ilgili konuştu: 'Önümüzdeki günleri bekleyin'


Havadan ve karadan insani yardımlar ulaştırılacak


Ülke içinde ihtiyaç sahiplerine insani yardımların ivedi bir şekilde ulaştırılmasını hızlandırmak için bu hafta Deyru’z Zor’a havadan ve eş zamanlı olarak Foah, Kafraya, Madaya, Muadimiyeh ve Kafr Batna kentlerine de karadan insani yardımların dağıtımının başlanacağı ifade edilen bildiride, “Bu en acil alanlara insani yardımların ulaştırılması ülke genelinde tam, sürdürülebilir ve engelsiz erişimin sağlanmasında ilk adım olacaktır” ifadesi kullanılmıştı.


CNN İnternational Suriye ordusunu görüntüledi


“Uluslararası Suriye Destek Grubu” üyelerinin ülke genelinde çatışmaların acilen sona erdirilmesi gerektiğinde mutabık kaldığı bilgisi paylaşılan bildiride, Suriye’de askeri eylemlerde bulunan tüm tarafların bu çağrıya uyması gerektiği kaydedilmişti.


ABD'den Rusya'ya 'Üçüncü Dünya Savaşı' yanıtı


IŞİD, Nusra Cephesi veya BM Güvenlik Konseyi’nin terör örgütleri listesinde yer alan diğer gruplarla mücadelenin süreci vurgulanan bildiride, ülke çapında silahların susmasını sağlayacak şiddetin acilen azaltılması için üye ülkelerin nüfuzlarını kullanma taahhüdünde bulunduğu belirtilmişti.


Medvedev'den 'Üçüncü Dünya Savaşı' mesajı


Bildiride, çatışmaların durması için söz konusu destek grubunun, BM himayesinde ve Rusya ile ABD eş başkanlığında "ateşkes görev gücü" kurduğu ifade edilerek, “Suriye’de gerekli istişarelerin sonrasında hükümetin ve muhaliflerin onaylamalarının ardından ateşkes bir hafta içinde start alacak. Bu hafta içerisinde grubun bu görev gücü ateşkes için metotlar geliştirecek” ifadesine yer verilmişti.


Siyasi geçiş süreci


Grup üyelerinin Suriye’nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini bir kez daha dile getirdikleri aktarılan bildiride, siyasi çözüm için müzakerelerde hızlı sonuçlar alınmasını kolaylaştırmak için üye ülkelerin, BM gözetiminde 6 ay içinde geçiş sürecinin oluşturulması, yeni anayasa taslağının hazırlanması, yeni anayasaya uygun olarak 18 ay içinde özgür ve adil seçimlerin yapılması için tüm yolları deneme taahhütte bulunduğu kaydedilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS