Cenevre Görüşmeleri'ne 25 Şubat'a kadar ara verildi

Cenevre Görüşmeleri'ne 25 Şubat'a kadar ara verildi

Birleşmiş Milletler Suriye Elçisi Staffan de Mistura Cenevre Görüşmeleri'nin 25 Şubat tarihine kadar ertelendiğini duyurdu.

Görüşmelerin ertelenmesiyle ilgili görüşleri sorulan Suriye hükümetinin elçisi konuyla ilgili olarak muhalifleri suçladı. Elçi, görüşmelerin ertelenmesinin nedenini muhaliflerin görüşmelerden çekilmek istemesi olarak açıkladı.


Muhalifler Rus generallerin gizli toplantısına saldırdı: 15 ölü


Elçi, 25 Şubat'ta tekrar başlayacak görüşmelere dönüp dönmeyeceği ile ilgili soruya ise "bu detayları Sayın Mistura ile görüşeceğiz" şeklinde cevap verdi.


Görüşmeler başlamadan önce insani durum konusunda acil adım atılması gerektiğini belirten de Mistura, hem BM hem de krizin taraflarınca yapılması gereken çalışmalar olduğunu kaydetti. De Mistura, başlayacak görüşmelerin Suriye halkının yararına olması gerektiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:


ABD'den Rusya'ya bir tepki daha!


"Bu nedenle de görüşmelere ara verilecek ve bir sonraki görüşmeler 25 Şubat'ta yapılacak. Yine sonuçsuz bir Cenevre görüşmesi yapmak için mi buradayız, yoksa Suriye'nin geleceğini, siyasi süreci, yeni anayasayı, seçimleri konuşurken ciddi miyiz? Suriye halkı bu görüşmeleri yaparken bir çözüm üretmemizi bekliyor. Dürüst olmak gerekirse henüz bunu görmedim ve görüşmelere yeniden başlayabilmek için bir ara verilmesi gerek."
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS