Çin açıkladı: İşte virüsten en fazla etkilenen iki risk grubu!

Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 5’e yükseldi. Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ise virüsten en fazla etkilenen iki risk grubunu açıkladı.Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede kesinleşen vaka sayısı 11 bin 977’sinin durumu ciddi olmak üzere 74 bin 185’e çıktı.

Ülkede toplam can kaybı biri Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 5’e ulaştı. Durumu şüpheli olan vakaların sayısı 5 bin 248’e, müşahede altındakilerin sayısı ise 135 bin 881’e gerilerken, salgından iyileşerek taburcu olanların sayısı 14 bin 376’ya ulaştı.

Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ise geçtiğimiz gün salgının karakteristiğine yönelik yayımladığı raporda, virüsün en çok etkilediği risk gruplarını açıkladı.
Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçiriyor.

Rapora göre hayatını kaybeden insanların yüzde 30,2'si 60-69 yaş, yüzde 30,5'i 70-79 yaş, yüzde 20,3'ü de 80 yaş ve üzeri olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, yaşlılardan sonra en fazla risk altında olan ikinci grup ise sağlık çalışanları olarak açıklandı.

Covid-19 Salgını

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 'acil durum' ilan ettiğini duyurmuştu.

Wuhan kentinde Covid-19 salgınıyla mücadele eden ve ülkenin bu alanda tanınmış doktorlarından başhekim Liu Zhiming de dün hayatını kaybetmişti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS