Son Dakika

Çin savunma bütçesinde son 6 yılın en düşük artışını yaptı

A A

25.05.2016 - 10:25 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

ABD ile Asya Pasifik'te had safhaya ulaşan gerilim nedeniyle karşılıklı askeri bilek güreşine tutuşan Asya'nın devi Çin zorda. Ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle savunma bütçesinde kısıtlamaya gidiyor. Savunma bütçesindeki artış yüzde 7,6 ile son 6 yılın en düşük rakamı oldu.

Çin savunma bütçesinde son 6 yılın en düşük artışını yaptı

Çin yönetimi, ülkenin ekonomik büyümesinin yavaşlaması üzerine savunma bütçesini kısıtlamaya gidiyor.

Çin ve ABD'den gerilimi düşürücü adım: Generaller görüştü

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ekonomide yaşanan gerilemeden ötürü, askeri bütçenin normal bir büyüme oranını sürdüremeyeceğini belirterek, ordunun harcamalarında ihtiyatlı olması çağrısı yaptı.

Dünyada son 5 yılda silahlanma yüzde 14 arttı, Türkiye 6. sırada

Çin jetleri ABD savaş gemisine karşı havalandı

Şi, askeri kaynakların uygun bir şekilde yönetilmediğine dikkati çekerek, yüksek maliyetli büyük projelerden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Japonya'dan savunma bütçesine rekor pay

Haberde ayıca, maliyenin gelirlerindeki azalma ve artan giderler neticesinde karşılaşılan ekonomik yavaşlamada askeri harcamalarda normal bir artışın sağlanmasının kolay olmadığının altı çizildi.

ABD ve Çin savunma bütçelerini belirledi

Çin ekonomisinde yaşanan yavaşlama, savunma bütçesinde de kendini gösterdi ve yüzde 7,6 ile son 6 yılın en düşük bütçe artışı sağlandı.

Rusya savunma harcamalarını artırıyor

Ülkenin savunma bütçesi, 2015 yılında ise yüzde 10,1 artırılmıştı. Diğer yandan, geçen yıl ekonomik büyüme oranı, son 25 yılın en düşük değeri olan 6,9'a gerilemiş ve 2016 için de öngörülen ekonomik büyüme 6,5 ila 7 arasında olduğu açıklanmıştı.

Pekin yönetimi, Çin Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısında karşılaşılan ekonomik problemlere dikkati çekerek, 13'üncü 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde 2020'e kadar yılda ortalama 6,5'in üzerinde ekonomik büyümenin hedeflendiğini açıklamıştı.