Çin'de ilk iftar yapıldı

Çin'in başkenti Pekin'de Müslümanlar, 11 ayın sultanı ramazanda ilk oruçlarını dualarla açtı. 1 / 8
Çin'de ilk iftar yapıldı ©AA
Çin'in başkenti Pekin'deki Niucie Camisi'nde Çinli Müslümanlardan gönüllüler, imece usulü iftar için hummalı bir hazırlık yaptı.
2 / 8
Çin'de ilk iftar yapıldı ©AA
İftar öncesi toplanan cemaate vaaz veren imam Ali Yang, ramazan ayının Müslümanlar için dayanışma ve birlik ayı olduğunu belirterek bu ayda Müslümanların bu bilinçte olmasının öneminden bahsetti.
3 / 8
Çin'de ilk iftar yapıldı ©AA
Ramazan ayının ilk orucunu tutan Çinli Müslümanlara, bu ayın fakir ve düşkünlerin durumunu anlamak için insanlara empati yapma fırsatı verdiğini anlatan Yang, sahip olunan nimetlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Vaaz sonrasında ezanın okunmasıyla hurma, karpuz, su ve yeşil çay ile orucunu açan Müslümanlar, namazlarını kıldıktan sonra yemeğe geçti.
4 / 8
Çin'de ilk iftar yapıldı ©AA
Daha sonra bir kısmı camide hazırlanan, bir bölümü de dışarıdan getirilen yemekler iftar sofrasında servis edildi. İftar sofralarında Çin mantısı türleri, yağda kızartılmış ekmek, börek ve çeşitli salata türleri yer aldı.
5 / 8
Çin'de ilk iftar yapıldı ©AA
Pekin'de 1996’da inşa edilen ve zamanla genişletilen Niucie Camisi, Çin'in en eski camilerinden biri olmasının yanı sıra Osmanlı Devleti ile Çin Müslümanları arasında manevi bir bağ vazifesi gören ve Sultan II. Abdülhamid döneminde Pekin Hamidiyye Üniversitesi olarak anılan medeniyet eseri olarak biliniyor.
6 / 8
Çin'de ilk iftar yapıldı ©AA
Pekin'in merkezinde bulunan ve kültür merkezi olarak yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Niucie Camisi, ramazan ayında Müslümanların yaptığı tüm organizasyonlar için kullanılıyor.
7 / 8
Çin'de ilk iftar yapıldı ©AA
Çin'deki birçok tarihi camide olduğu gibi kadınların da ibadetlerini rahatça yapacağı kadınlar mescidi ve küçük bir külliyesi bulunan Niucie Camisi, Osmanlı kaynaklarında "Darul Ulumil Hamidiye" ve "Pekin Hamidiye Üniversitesi", Çin kaynaklarında ise "Hui Ciao Şı Fan Şüe Tang" olarak anılıyor.
8 / 8
Çin'de ilk iftar yapıldı ©AA
Çin'deki 56 etnik unsurdan 10'u Müslüman ve Pekin'de 72 cami bulunuyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS