Son Dakika

Çin'de "okullarda dini aktivite yasağı" uyarısı

A A

06.05.2016 - 13:58 Son Güncelleme:

Gansu eyaletinde bir anaokul öğrencisinin Kur'an-ı Kerim okurken göründüğü videonun internette yayılması üzerine bölge okullarına "dini aktivite yasağına uymaları" talimatı verildi.

Çin'de "okullarda dini aktivite yasağı" uyarısı

Çin'in kuzeybatısındaki Gansu eyaleti yönetimi, bir öğrenciyi okulda Kur'an-ı Kerim okurken gösteren videonun internette yayılması üzerine okullara "dini aktivite yasağına uyulması" uyarısında bulundu.

Hong Kong'tan yayın yapan South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Gansu eyaletine bağlı, Hui (Çinli Müslümanlar) nüfusun yoğun yaşadığı Linşia kentindeki anaokulda bir kız öğrenciyi Kur'an-ı Kerim okurken gösteren video, sosyal medyada paylaşıldı.

Bunun üzerine eyalet yetkilileri, bölge okullarına "dini aktivite yasağına uymaları" konusunda talimat gönderdi.

Yetkililer, Çin Anayasası ve Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında bu tarz dini aktivitelerin okullarda yasaklandığını hatırlattı.

Çin'de devletin belirlediği kurumlar dışında dini faaliyetlerin yapılmasına izin verilmiyor. Pekin yönetimi, ülkede tüm grupların din ve ibadet özgürlüğüne saygı duyduklarını ve bu özgürlüklerin yasalar çerçevesinde teminat altına alındığını savunuyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'deki 56 etnik azınlıktan 10'u Müslüman. Müslüman olan Hui (Çinli Müslümanlar), Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik unsurları, yoğun olarak ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor.