Çin'den Pentagon'un raporuna sert tepki

Çin'den Pentagon'un raporuna sert tepki

Çin'den Pentagon'un raporuna sert tepki

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Çin'in askeri gücüne ilişkin yayımladığı rapora Pekin’den sert tepki geldi. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü, ABD’yi Çin'in ulusal savunma politikası ve askeri stratejisini çarpıtmakla, dünyada bölünmelere sebep olmakla ve çatışmaları körüklemekle suçladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çin Savunma Bakanlığı, Pentagon'un 'Çin'in nükleer kapasitesinde önemli bir artış olduğu' yönündeki raporuna verdiği yanıtta, Pekin'in 'herhangi bir zamanda ve hiçbir koşulda nükleer silahları ilk kullanan taraf olmama politikasına sıkı sıkıya bağlı kaldığını' söyledi.

Pentagon geçen hafta, Pekin'in 2035 yılına kadar muhtemelen bin 500 nükleer savaş başlığına sahip olacağı ve bunları nasıl kullanmayı planladığı konusunda netlik sağlamadığı konusunda uyarıda bulunan bir güvenlik raporu yayınlamıştı.
Sputnik'te yer alan habere göre bakanlık sözcüsü Tan Kefei, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu rapor, Çin'in ulusal savunma politikasını ve askeri stratejisini çarpıtıyor, Çin'in askeri gelişimi hakkında temelsiz spekülasyonlar yapıyor ve Tayvan konusunda Çin'in içişlerine ağır bir şekilde müdahale ediyor" dedi.

Tan ayrıca, küresel güvenlik söz konusu olduğunda ABD'nin "en büyük baş belası" olduğunu söyledi.

Bakanlık açıklamasında ABD hedefe alınarak, "Kendi çıkarları için alevleri (olayları) körükledi, dünyada bölünmeler ve çatışmalar yarattı, gittiği her yere kargaşa ve felaketler getirdi." ifadeleri yer aldı.

Tan, raporda Çin'in nükleer silahlarının artırıldığı iddialarına doğrudan değinmedi, ancak ABD'yi, özellikle de Avustralya'nın ABD nükleer teknolojisiyle çalışan bir denizaltı filosu inşa etmesine yardım etme planları nedeniyle 'nükleer gerilimleri artırmakla' suçladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic:

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: