Çizgi film karakteri gibi gözleri var! Az görülen genetik hastalığa sahip

"Axenfeld-Gieger sendromu" adı verilen hastalıktan muzdarip Mehlani Martinez isimli küçük kız, şaşırtıcı derecede büyük göz bebekleriyle görenleri hayrete düşürüyor. Gözleri için birçok iltifat da alan 2 yaşındaki kız, bir gün kör olabilme tehlikesiyle karşı karşıya.2 yaşındaki Mehlani Martinez isimli küçük kız görenleri şaşırtan bir hastalıktan muzdarip.

Çizgi film karakteri gibi

Küçük kızın göz bebekleri normalden çok daha büyük bir görünüme sahip. Axenfeld-Gieger sendromu adı verilen hastalığa sahip olan kızın gözleri doğuştan çizgi film karakteri gibi görünüyor.

Yaklaşık 200.000 kişide görülüyor

Nadir görülen bu genetik bozukluk dünyada yaklaşık 200.000 bebekte görülüyor. Göz irislerinin az geliştiği bu rahatsızlıkta, yüksek göz basıncı körlüğe dahi neden olabiliyor.

Bir gün kör olabilir

Gözleri aşırı derecede hassas olduğundan ve ışıktan fazla etkilendiğinden dışarıda güneş gözlüğü takmak zorunda kalan Mehlani, bu hastalığı yüzünden bir gün kör olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Mehlani doğduğunda büyük gözlerini oldukça seven annesine kızının bir hastalığa sahip olduğu söylenmemişti. Aile üyeleri onun olağan dışı gözlerini fark etti, ancak anneye hiçbir şeyden bahsetmediler.

Mehlani aynı zamanda "glokom" adı verilen ikinci bir hastalığa yakalanma riskine de sahip.

Glokom, gözün önündeki boşluğa neden olan, optik sinirlere zarar veren ve görme kaybına yol açan bir dizi hastalığa neden olan bir rahatsızlık olarak biliniyor.

Küçük kız, 5 aylıkken olduğu bir ameliyat sayesinde şu an hala görme yetisini koruyor. Fakat tehlike hala devam ediyor.

Twitter'da şöhrete kavuştu

Axenfeld-Rieger sendromuna sahip dünyadaki 200.000 insandan biri olan Mehlani'nin şöhreti, annesinin açtığı Twitter hesabı sayesinde daha da yayılmış durumda.

Küçük kızın annesi Karina ise "İnsanlar her zaman onun güzel ve tatlı olduğunu söylüyor. Fakat gözlerinde farklı bir şeyler olduğunu söylediklerinde üzülüyorum" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS