Davutoğlu AB ülkelerinin büyükelçileriyle buluştu

Davutoğlu AB ülkelerinin büyükelçileriyle buluştu

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, AB ülkelerinin büyükelçileriyle öğle yemeğinde buluştu. Diplomatik kaynaklar ve elçilerin ifadelerine göre, yaklaşık 2 saat süren buluşmada, gündemi sarsan yolsuzluk operasyonuna ilişkin "tek kelime edilmedi".

Yılbaşında Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını devredecek olan Litvanya'nın Ankara Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ankara'da görevli AB ülkelerinin büyükelçilerini yemekte buluşturdu. Her 6 ayda bir düzenlenen toplantının tarihi, tam da İstanbul'daki yolsuzluk operasyonu ile aynı döneme denk gelince toplantıda konuşulanlar merak uyandırdı. Ama basına kapalı toplantı sonunda, hem diplomatik kaynaklar hem de elçiler yaklaşık 2 saat süren görüşmede operasyona ilişkin tek kelime edilmediğini savundu. Diplomatik kaynaklar, toplantı tarihinin çok önceden ayarlandığına dikkat çekti.


Edinilen bilgilere göre toplantı masasında öne çıkan konu AB ile ilişkiler ve Kıbrıs müzakereleri oldu. Konuşmasına sunumla başlayan Bakan Davutoğlu, 2014 yılı içinde yeni fasılların açılmasını ve katılım sürecinin canlandırılmasını beklediklerini söyledi. Türk vatandaşlarına AB ülkelerine vizesiz seyahat imkanı sağlayacak olan vize diyaloğu sürecini "En kısa sürede tamamlamaya kararlıyız" mesajını verdi.


Kıbrıs konusunda Türkiye'nin ve Türk tarafının barış yönündeki çabalarını anlatan Dışişleri Bakanı, adada taraflar arasında devam eden ortak açıklama metni müzakerelerinde de Türk tarafının yapıcı tutumunun halen karşılık bulmadığını ifade etti. "Üzüm mü yemek istiyoruz yoksa zamana oynamak mı?" diye sordu. Toplantıda konuyla ilgili Yunanistan ve Danimarka Büyükelçilerinin de söz aldığı öğrenildi.


İsviçre ve Fransa Büyükelçilerinin soruları üzerine Ermenistan ile ilişkilere değinen Bakan Davutoğlu, normalleşme ve Yukarı Karabağ sorunu konularında Türkiye'nin yapıcı tutumunun devam edeceğini vurguladı. Davutoğlu, "Beyaz sayfa açtık. Her türlü yaratıcı fikre açığız" dedi.


İsrail'le tazminat görüşmelerinin devam ettiğini anlatan Davutoğlu, Suriye konusunda da "Radikal grupların etkisinin azaltılması için Suriye Ulusal Koalisyonu'nun temsil ettiği mualefetin daha etkin şekilde desteklenmesi gerektiğini" vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS