NATO'dan Türkiye'ye destek

NATO'dan Türkiye'ye destek
Başbakan Davutoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile ortak basın açıklaması yaptı. Davutoğlu ulusal sınırların bir "onur meselesi" olduğunu belirterek, Rusya ile görüşmeye ve bilgi paylaşımına açık olduğunu ifade etti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkının, müttefiklerce desteklendiğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile ortak basın açıklaması yaptı. Davutoğlu ulusal sınırların bir "onur meselesi" olduğunu belirterek, "Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli" dedi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkının, müttefiklerce desteklendiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika'da bir araya gelerek görüştüler. Görüşme sonrası ortak basın açıklaması yapıldı. 


Başbakan Davutoğlu basın açıklamasında "Türkiye sınırı aynı zamanda NATO sınırı" olduğuna dikkat çekerek "Türkiye'nin durumu tırmandırma niyeti yok, her düzeyde görüşmeye hazırız" dedi. Hiçbir ülkenin, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemeyeceğini belirten Davutoğlu "Ordumuz sorumluluğunu yerine getirdi. Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli" diye konuştu.


NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de "Tüm müttefikler Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkını tamamen destekliyor. Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı vardır. Yarın yapılacak Dışişleri Bakanları toplantısında gerginliğin azaltılmasını görüşeceğiz" dedi.  Rus turistlere çağrı


Davutoğlu, gazetecilerin sorusunu yanıtlarken Türkiye'nin Rus turistler için adeta bir ev gibi olduğunu belirterek "Rusya'nın tepkilerini gözden geçirmesini bekliyoruz. Görüşmeye hazırız, her türlü bilgiyi paylaşmaya hazırız ama ordumuz görevini yerine getirmiştir. Ulusal sınırlar bir güvenlik ve onur meselesidir" diye konuştu. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS