Die Zeit: "Türkiye güvenli ama terör tehlikesi var"

Die Zeit: "Türkiye güvenli ama terör tehlikesi var"

Almanya'nın haftalık "Die Zeit" gazetesi bugün piyasaya çıkan sayısının turizm, seyahat sayfasında "Bu ülkelerde tatil yapabilir miyiz?" sorulu başlığında Akdeniz sahillerinde turizm ülkelerinin güvenliğini araştırdı. Akdeniz'de 9 ülke içinde Libya, Suriye, tehlikeli gösterilirken Mısır, Tunus, Cezayir, Lübnan'da dikkatli olunması istendi. Almanya Dışişleri Bakanlığının tavsiyesi üzerine İsrail ve Türkiye güvenli ülke gösterildi.

Türkiye'nin güvenli olduğu ama terör tehlikesi bulunduğu belirtildi. Türkiye'de 2005 yılında Kuşadası'nda patlamada 5 kişinin öldüğü, 2006 yılında Antalya'da patlamada 3, 2009 yılında 3 ve yine 2010 yılında Antalya'da 3 turistin öldüğü yazıldı.


Kent turizminde İstanbul'un tehlikeli olduğu, beş ay önce Ocak ayında Sultanahmet Meydanında 1 kişinin öldüğü haberde yer aldı.Tam sayfa çıkan makalede 2014 yılında Türkiye'ye 37 milyon turist geldiği belirtildi. İntihar ve bombalı saldırılardan dolayı Türkiye'nin bütün bölgeleri tehlikeli olarak gösterildi.


En çok terör tehlikesinin Türkiye'nin PKK ile mücadele ettiği Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Suriye sınırına yakın bölgeler olduğu belirtildi. Bu bölgelere yapılacak seyahatlerde çok dikkatli olunması tavsiye edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS