Mali'de rehine eylemi

Mali'de rehine eylemi

Paris saldırılarından tam bir hafta sonra bu kez Fransa'nın eski sömürgesi Mali kana bulandu. Batı Afrika ülkesinin başkentindeki lüks bir otelde 170 kişi rehin alındı. Aralarında 7 Türk Hava Yolları personeli de vardı. 12 saat süren rehine krizi kanlı sona erdi, 27 kişi hayatını kaybetti. 7 Türk de yara almadan kurtuldu.

Mali'nin başkenti Bamako'da silahlı kişiler sabah saatlerinde, Radisson Otel'e bariyerleri kırarak araçla girdi. Yabancıların kaldığı otelde saldırganlar 170 kişiyi rehin aldı. 


Güvenlik güçlerinin rehineleri kurtarmak için düzenlediği operasyonda önce 80 kişi serbest bırakıldı.


Başbakan Davutoğlu'ndan rehineler hakkında açıklama
7 Türk vatandaşı da rehin alındı


Rehin alınan 170 kişi arasında 7 Türk vatandaşı bulunuyordu. Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Bamako uçuşlarını gerçekleştiren 7 kişilik personel ekibinin de kaldığı otelde, pilot ve hostesler de rehineler arasındaydı. Rehin olan 7 THY personeli de serbest bırakıldı.


CNN TÜRK serbest bırakılan personellerden Şerife Kabacık'la konuştu, Kabacık, ''Durumumuz iyi'' dedi. 


Bu arada rehin kalan ekibi ve yolcuları almak için İstanbul'dan Bomako'ya gitmek üzere bir uçak hazırlandı. Hazırlanan uçağın bilgileri panolarda yer aldı. Özel sefer sayısı TK-5880 olan uçak , Mali'ye hareket edecek.


THY: "7 THY personelinin tamamı kurtulmuştur"


Mali'deki otelde rehin alınanlar arasında bulunan son THY görevlisinin de kurtulduğu bildirildi.


THY Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, tüm görevlilerin kurtulduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Bamako'da gerçekleşen olayda otelde bulunan 7 Türk Hava Yolları personelinin tamamı kurtulmuştur. Arkadaşlarımızın Türkiye'ye getirilmesi için gerekli tüm hazırlıklar yapılmış olup, kendilerini memlekete getirmek üzere bir uçağımız İstanbul'dan saat 19.00 itibarıyla yola çıkacaktır. Olayın duyulduğu ilk andan itibaren oluşturulan kriz masası aracılığıyla, gerek Dışişleri Bakanlığı gerek ilgili büyükelçiliğin destekleriyle süreç yakından takip edilmiş ve gereken çalışmalar yapılmıştır. Türk Hava Yolları olarak, ailemizin olayı yaşayan 7 üyesine geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, bu süreçte destek olan tüm ilgililere çabalarından ötürü teşekkür ediyoruz."


Kendi aralarında İngilizce konuşuyorlar


CNN TÜRK canlı yayınına katılan gazeteci Şerif Turgut, saldırıyı düzenleyen kişilerin kendi arasında İngilizce konuştuğunu belirtti. 


En az 27 ölü


Mali'nin başkenti Bamako'daki Radisson Otel'e düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 27 kişi öldü. Yetkililer, en az 2 teröristin öldürüldüğünü de belirtti. Mali İçişleri Bakanı Salif Traore, basına yaptığı açıklamada, rehine kalmadığını ancak saldırganların hala otelde bulunduğunu bildirdi.


El Murabitun üstlendi


Mali'deki Radisson Otel'indeki rehine olayını El Kaide ile bağlantılı El Murabitun grubu üstlendi.


El Murabitun grubu, sosyal paylaşım ağı Twitter'dan, saldırıyı üstlendiğini açıkladı.


Mali'de silahlı bir grup, sabah saatlerinde başkent Bamako'da bulunan Radisson Otel'e baskın düzenlemiş, çoğu yabancı uyruklu 170 kişiyi rehin almıştı. Saldırı sırasında ikisi güvenlik görevlisi 5 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırganlar, daha sonra 80 kişiyi serbest bırakmıştı.


Mali Güvenlik Bakanı, Bamako'da Radisson Otel'e düzenlenen saldırıda rehine kalmadığını bildirdi.


ABD Bamako Büyükelçiliği'nden açıklama


ABD Bamako Büyükelçiliği Twitter üzerinden, "Elçilik, Radisson Otel'de aktif bir saldırgan olduğunun farkında. Elçilik personeli sığınacak bir yer bulsun. Tüm ABD vatandaşları sığınacak bir yer bulsun. ABD vatandaşlarının aileleriyle irtibat kurmasını tavsiye ediyoruz" mesajlarını paylaştı. Kur'andan ayet okuyanlar serbest bırakıldı


Rehinelerden Kuran'dan ayetler okuyabilenlerden bazılarının serbest kaldığı yönünde bilgiler var. Otelde rehin alınanlar arasında 7 Çinli turistin de olduğu belirtiliyor.


Devlet Başkanı Keita ziyaretini yarıda kesti


G5 Sahel zirvesi kapsamında Çad'da bulunan Devlet Başkanı İbrahim Bubakar Keita'nın, Bamako'da yaşanan rehine krizi sonrası ziyaretini yarıda keserek ülkesine hareket ettiği ifade edildi.


Air France personeli kurtarıldı


Güvenlik güçleri, otelde rehin alınan Fransız havayolu şirketi Air France personeli 12 kişinin kurtarıldığını açıkladı.


Fransa Mali'ye müdahale etmişti


2012 yılında Mali’de bir darbe oldu, devamında, ülkenin kuzeyi, radikal İslamcı ve ayrılıkçı Tuareg gruplarının kontrolüne geçti. 2013 Ocak ayında Fransa Mali’de düzeni sağlamak üzere askeri operasyon başlattı. Birleşmiş Milletler’in, kısa adıyla MINUSMA diye bilinen barış gücü hala çatışmaların sürdüğü kuzey bölgesinde görev yapıyor. 


THY Mali'ye uçak kaldırıyor


Mali'nin başkenti Bamako'da silahlı saldırganların lüks bir otele yaptıkları baskın sonucu rehin aldığı 170 kişi arasında olan 7 THY personelinde 5 kurtuldu. Bu arada rehin kalan ekibi ve yolcuları almak için İstanbul'dan Bomako'ya gitmek üzere bir uçak hazırlandı. Hazırlanan uçağın bilgileri panolarda yer aldı. Özel sefer sayısı TK-5880 olan uçak, Mali'ye hareket edecek.


AB'den açıklama 


Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupalı devletler adına Mali'de düzenlenen saldırıyı kınadığını belirterek, "Dün hepimiz Paris'dik, bugün ise hepimiz Bamako'yuz" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS