Diplomatik krize neden olan Alman mizah programcısı yine Erdoğan'ı hedef aldı

Diplomatik krize neden olan Alman mizah programcısı yine Erdoğan'ı hedef aldı

Almanya'nın NDR televizyonunda yayınlanan "extra 3" isimli mizah programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bir şarkı ile hicveden ve diplomatik krize neden olan program sunucusu Christian Ehring, dün gece yayınlanan bu haftaki programında yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı.

Extra 3'de yayınlanan yeni skeçte bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan doğrudan hedef alınmadı. Bunun yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, her şeyiyle ilgilenen başdanışmanı üzerinden eleştirildi. Cumhurbaşkanının başdanışmanını Erkan ismiyle lanse eden program, Almancada er (o) ve kann (yapabilir) kelimelerine gönderme yaparak "Erkan Alles- O her şeyi yapabilir" diye sunuldu.


Erdoğan'ı hicveden şarkı nedeniyle Alman büyükelçisine uyarı


Skeçte başdanışmanın her şeyi organize ettiği görülüyor. Örneğin mitinglerde açılan bayrağın nereye gideceğinden futbol maçında oynayan Erdoğan'ın karşı konulmasından hoşlanmadığı rakip futbolculara önceden bildirilerek rahatça gol atması sağlandığı iddia edilerek hicvediliyor. Cumhurbaşkanının son ABD gezisinde yaşananlar ve korumaların çıkardığı sesler de mizah unsuru olarak ele alınıyor.


Extra 3 adlı programda 17 Mart tarihinde yayınlanan şarkı diplomatik krize neden olmuş, Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak izahat istenilmişti. Almanya ise söz konusu şarkının basın özgürlüğü kapsamında olduğunu ve müdahale edemeyeceklerini savunmuştu.


Alman ikinci kanalı ZDF'de yayınlanan "Neo Magazin Royale" adlı programın sunucusu Jan Böhmermann ise, programında 31 Mart tarihinde küfür ve hakaret içeren bir şiir okumuş, bu program ise Merkel başta olmak üzere çok sayıda kişinin tepkisini çekmişti. Programın görüntüleri Youtube ve ZDF'nin sayfasından silinmiş, Böhmermann hakkında Mainz Savcılığı tarafından yabancı devlet adamlarına hakaret ihtimali nedeniyle inceleme başlatılmıştı.


Öte yandan ZDF'den yapılan açıklamada da tartışmaya neden olan haberin yayınlandığı gün internetten tüm tekrar izlenme olanaklarıyla silindiği açıklandı. ZDF’nin Program Direktörü Dr. Norbert Himmler'in, "programın ZDF’nin standartlarını ve kalite taleplerini yerine getirmemesi dolayısıyla kaldırıldığı" açıklaması paylaşıldı. Ayrıca ZDF Genel Müdürü Dr. Thomas Bellut'un Pazartesi günü Berlin’deki Türk Büyükelçisi ile görüştüğü ve programın izleyicilerin duygularını yaralamış olması nedeniyle üzüntülerini dile getirdiği ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS