Diyanet İşleri Başkanı, İran'ın ardından Suudi Arabistan'da

Diyanet İşleri Başkanı, İran'ın ardından Suudi Arabistan'da

Diplomatik girişimlerini sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, geçen haftaki İran ziyaretinin ardından Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da. Görmez, Şii din adamının idamıyla Ortadoğu'da mezhep çatışmasının fitilini ateşleyen Riyad'da, din referanslı terör örgütlerinin yarattığı sorunlara değindi. Görmez, Suudi Arabistan'a Suriye konusunda Türkiye ile işbirliği önerdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in diplomatik nitelikli ziyaretleri sürüyor. Geçen hafta "Uluslararası Vahdet Konferansı" için İran'ın başkenti Tahran'da olan Prof. Dr. Görmez, dün de Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitti. Şii din adamı Nimr El Nimr'in idamının ardından İran ile geriliminin had safhaya çıktığı Suudi Arabistan'da bulunan Görmez, Suriye konusunda işbirliği önerdi.


Gaziantep'te üniversite önerisi


İran'da dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile görüşen Görmez, Riyad'da ise dün Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Dr. Salih Bin Abdülaziz'i ziyaret etti. Görmez, bugün yaşanan sorunlardan en büyük zararı İslam dininin gördüğü mesajını verdi. Görmez, Suudi Bakan Abdülaziz'e, Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin çocuklarının eğitimi için işbirliği önerdi. Görmez, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın desteğiyle Gaziantep’te Türkçe-Arapça eğitim verecek bir üniversitenin kurulması önerisinde bulundu.


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Tahran'da Hamaney ile görüştü


Riyad'da dün Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Dr. Salih Bin Abdülaziz'i ziyaret eden Görmez, bugün yaşanan sorunlardan en büyük zararı İslam dininin gördüğü mesajını verdi. Görmez, Suudi Bakan Abdülaziz'e, Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin çocuklarının eğitimi için işbirliği önerdi. Görmez, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın desteğiyle Gaziantep’te Türkçe-Arapça eğitim verecek bir üniversitenin kurulması önerisinde bulundu.


Suudi Arabistan İran ile tüm ilişkileri kesti!


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde Riyad'da bugün de en yüksek Suudi dini otoritesi olan Başmüftü Abdülaziz Al Şeyh ve Fetva Kurulu daimi üyeleriyle görüştü. Heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada Görmez'in gündeminde Müslümanların arasındaki çatışmalar ve faili oldukları terör eylemleri vardı. İslam dünyasının en zor dönemlerinden birini yaşadığını söyleyen Görmez, "Müslümanların izzet ve onuru tarihte hiç olmadığı şekliyle bugün bizzat birbirleri eliyle yok edilmektedir. Tekbir nidaları eşliğinde düzenlenen intihar saldırılarının, masum kız çocuklarına yönelik kaçırma eylemlerinin, camileri bombalamaların, kutsal mekanları tahrip etmelerin, Irak'ta, Suriye'de, Libya'da, Yemen'de, Nijerya'da ve İslam coğrafyasının diğer köşelerinde yaşananların akıbetini kestiremiyoruz" diye konuştu.


İran'da Suudi Arabistan konsolosluğu ateşe verildi


Bu yaşananlar nedeniyle Müslümanların başının hüzünle öne eğildiğini söyleyen Görmez, İslam'a ve Müslümanlara karşı acımasız propaganda yürütüldüğünü öne sürerek, "Bu büyük din, bir terör dini olarak tasavvur ediliyor, birbirlerinin canına, ırzına ve malına kasteden Müslümanlar arasında fitne ateşi körükleniyor. Düşünmemiz ve ciddiyetle çalışmamız gerekiyor. Bugün İslam müntesiplerinin cehaleti sonucu ve İslam'a imandan, akıldan ve hikmetten bütünüyle uzak terörist şebekelerin sözde flamalarının üstüne mübarek Peygamberin adını yazarak İslam'a verdikleri zarar, dinimize dil uzatan düşmanların verdiği zararı aşmış durumda" şeklinde konuştu.


Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den G20 liderlerine açık mektup


"Suriye için işbirliği yapmak büyük bir ihtiyaç"


Görmez, Suudi Arabistanlı din adamlarına Suriye ile ilgili işbirliği önerisinde de bulundu. Türkiye ve Suudi Arabistan'ın İslam dünyasında "mezhepçi fitnelere" karşı kendilerini muhafaza edebilen en büyük ülkeler arasında olduğunu öne süren Görmez, sözü Suriye'ye getirdi ve "Suriye halkının Arap ve İslam kimliğinin korunması amacıyla eğitim konusunda işbirliği yapmak büyük bir ihtiyaçtır" dedi.


Suudi Arabistan'da 47 kişi idam edildi


Bu işbirliği beklentisinin yalnızca Suriyelilerin gözetilmesiyle sınırlı olmadığını dile getiren Görmez, "Sizin Avrupa, Balkanlar ve diğer bölgelerdeki Müslümanlara yardım yönünde çabalarınız bulunmaktadır. İslam dünyasında ve haricinde bu çabalarımızı koordine edebilirsek, Allah'ın izniyle onlar için daha faydalı olacak işlerde bu çaba ve imkanları birleştirebiliriz. Allah'tan ülkelerimizi ve toplumlarımızı mezhepçi fitnelerin şerrinden, terörist fitnelerin şerrinden, İslam düşmanlarının şerrinden muhafaza buyurmasını niyaz ederiz" ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'a gidiyor


"Müslümanların birlik içinde olmaları gerekir"


Başmüftü Abdülaziz Al Şeyh de İslam ümmetinin bölünmüş ve kendi aralarında ihtilafa düşmüş olduğunu, bunun üstesinden gelmenin tek yolunun da dine ve İslamın peygamberine bağlanmak olduğunu söyledi.


Türk okulunu gezdi


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Riyad'daki Uluslararası Türk Okulu'nu da ziyaret etti. Buradaki öğrenciler ile velilerine seslenerek, "Kur'an da okuyun matematik de, fizik de okuyun hadis de. Bunların hepsi bizi Allah'a götürür" diyen Görmez, daha sonra da Kral Faysal Kütüphanesi'nde bulunan Yazma Eserler Müzesi'ni gezdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS