hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Donald Trump: Kaddafi'den kazanan tek kişiyim

  Donald Trump: Kaddafiden kazanan tek kişiyim
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  ABD'de son olarak hakkındaki dolandırıcılık davasıyla baş etmeye çalışan başkanlık yarışındaki isimlerden Donald Trump'la ilgili yeni tartışma ise 2009'da Kaddafi'ye kiraladığı arazi. BM toplantısı için New York'a geldiği 2009'da çadırını kurması için arazisini kiralayan Trump, o dönemde önce arazisini kiraladığı kişinin Kaddafi olduğunu bilmediğini söylemiş, sonra "Onu kazıkladım" demişti. Trump bu konuya ilişkin yine konuştu: "Kaddafi'den para kazanan tek kişiyim. Bana bir servet ödedi ve orada neredeyse hiç kalmadı."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Donald Trump, yıllar önce Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'ye New York'ta mülk kiralarayarak çok para kazandığını açıkladı. CBS kanalında katıldığı "Ulusla Yüzleşme" adlı programda konuşan Trump, "Hatırlarsanız ben Kaddafi'den para kazanan tek kişiyim. Bu ülkeye geldiğinde benimle anlaşma yapmak zorundaydı çünkü kalacak bir yere ihtiyacı vardı. Bana bir servet ödedi ve orada neredeyse hiç kalmadı. Şaka gibi" dedi.

  Başkanlık yarışında son anket ortaya çıktı

  Trump CBS'teki programda 2009'da yaşanan ve o dönemde de gündemde yer tutan olayı anlattı. Trump, Kaddafi'nin BM Genel Kurulu için geldiği New York'ta çaresizce Bedevi tarzı çadırını kuracak bir yer aradığını, Manhattan'daki Central Park'ta, Upper East ve Englewood ile New Jersey'deki güvenli bir yer arayışı çabalarının sonuçsuz kaldığını söyledi. Trump, daha sonra Libya hükümeti yetkililerinin Bedford'daki Seven Springs'te yer alan arazisini kiralamak için kendisine başvurduklarını anlattı.

  Trump'ın dolandırıcılıktan yargılandığı davadaki gizlilik kaldırıldı

  Kaddafi'nin burada hiç kalmadığını öne süren Trump, basının Kaddafi'nin çadırının dikilmesini görüntülemek için bölgeye akın ettiğini, deve ve palmiye desenli kilimleri ve deri kanepelerin fotoğraflarını çektiklerini söyledi. Bir keresinde çadırın yırtılarak devrilme tehlikesinin yaşandığını da belirten Trump, Bedford Belediyesi'nin bu nedenle kendisini dava etmekle tehdit ettiğini de ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  O dönemde sorunlardan kaçınmaya çalıştığını ancak bu araziyi kiralarken oyuna getirildiğini iddia eden Trump, ABD'nin Kaddafi'yi terörizmle bağlantılı olmakla suçladığını hatırlatarak, temsilcilerinin, Kaddafi'nin kimliğini saklayarak mülkü kiraladıklarını ileri sürdü. Trump, "Mülkün Kaddafi için kiralandığına dair hiçbir fikrim yoktu. Belediye yetkilileri sonradan bana bildirdi. Bedford Belediye Başkanı Lee Roberts o dönemde AP'ye yaptığı açıklamadan bildiğim kadarıyla yer kiralamak için ayarlamaları Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte yapmışlar" dedi.

  Donald Trump'ın mitinginde kavga çıktı

  ABC News'un haberinde Trump'ın şirketinin sözcüsü Rhona Graff'ın o dönemde Kaddafi'ye mülk kiralanmasına ilişkin yaptığı, "Dünyanın pek çok yerinde iş ortaklarımız var. Mülk Ortadoğu'daki ortaklarımızın biri tarafından kısa süreli olarak kiraya verilmişti. Onların da Kaddafi ile bir irtibatları var mıydı, yok muydu bilmiyorum. Şimdi bunu inceliyorum" açıklaması hatırlatıldı. Haberde, iki yıl sonra Trump'ın söylem değiştirerek, yaptığı kira anlaşmasıyla Libya liderini "kazıkladığıyla" övünmeye başladığı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trump yeterli sayıya ulaştı

  Trump 2011'de konuya ilişkin verdiği bir mülakatta, "Kaddafi ile anlaşma yaptım. Afedersiniz. Ona bir parça toprak kiraladım. Bana bir gece kalacağı yer için 1 ya da 2 yıl kalacakmış kadar para ödedi. O bir günün dışında da burayı kullanmasına izin vermedim. Böyle yapmamız gerekiyor, buna akıllı olur" demişti.

  Kaddafi'ye mülk kiraladığı sırada Trump'ın bunu bilip bilmediği sorulan kampanyasının yöneticisi Hope Hicks, soruları yanıtsız bıraktı. Bedford Savcısı Joel Sachs, Trump'ın o dönemde arazisini Kaddafi'ye kiraladığını bilmediği yönünde kendilerine beyanda bulunduğunu açıkladı. Sachs, "Trump'ın arazisini Kaddafi'ye kiraladığını bildiğine inanıyorum. Bunu o dönemde kesin bir şekilde reddetti ama bildiğine dair bazı kanıtlar bulduk" dedi. Dönemin Bedford Belediye Başkanı Lee Roberts da "Şu anda tam olarak hatırlamıyorum. Zor bir dönemdi. Halk Kaddafi'nin buraya gelmesinden çok rahatsız oldu. Orada şöyle absürd bir şey de oldu. Kaddafi'nin çadırında akşam yemeği için bir keçi kestiler, bu çok tepki gördü. Hediye olarak bana da bir keçi yolladılar ama geri yolladım. Bahçemde bir keçi istemiyordum" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Donald Trump: Kaddafiden kazanan tek kişiyim

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow