'Dorian' yeniden 'kritik' seviyeye yükseltildi: Bilanço her geçen gün ağırlaşıyor

Bahamalar'ı vuran Dorian Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Florida'ya yaklaşan Dorian Kasırgası'nın 'Kategori 5'ten 2'e düşürüldüğünü söylemişti. Ancak kasırganın tekrar şiddetlendiğini belirten uzmanlar yeniden kategoriyi 3'e yükseltti.ABD, 1935 yılından bu yana beklenen en şiddetli kasırga olan Dorian kabusunu yaşıyor.

Bahamaları vuran kasırganın 1935'teki ünlü İşçi Bayramı Kasırgası'ndan sonra en şiddetli Atlantik kasırgası olduğu belirtiliyor.

Bahamalar Sağlık Bakanı Sands yaptığı açıklamada, ölü sayısının 20'ye çıktığını ve sayının daha da artmabileceğini belirtti.

Kasırganın vurduğu Bahamalar'ı ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ise 70 bin kişinin, gıda ve temiz içme suyu gibi acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Bölgedeki binaların yüzde 90'a yakınının büyük hasar gördüğü belirtildi.

Öte yandan Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerine ulaşması beklenen kasırganın tekrar güçlendiği ve 2'ye düşürülen kategorinin tekrardan kritik kabul edilen 3'e yükseltildiği açıklandı.

Eyaletteki bölge halkı ise kasırgayı bekliyor. Hemen hemen herkes evlerinde güvenlik önlemlerini alırken sokaklar ise hayalet kasabaya döndü.

Dorian Kasırgası'nın Bahamalarda yarattığı büyük yıkım ise bu karelerle görüntülendi...
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS