Dudak uçuklatıyor: İşte İngiliz Kraliyet Ailesi'nin serveti!

İngiliz Kraliyet Ailesi son zamanlarda sarayda kriz haberleri ile gündeme gelse de ülke ekonomisine hem maddi hem manevi katkı sağlaması ile biliniyor. Son verilere göre İngiliz Kraliyet Ailesi'nin serveti ise dudak uçuklattı.İngiliz Kraliyet Ailesi özellikle üyelerinin özel yaşamıyla gündeme gelse de ülkede bunların da ötesinde bir anlam ifade ediyor.
Özellikle ABD'li aktris Meghan Markle'ın kraliyete girmesiyle İngiliz Kraliyet Ailesi krizleri ve sorunlarıyla hiç olmadığı kadar gündeme gelmeye başladı. Bu durum kraliyet üyelerinin ne kadar kazandığı gibi soruları da hiç olmadığı kadar sık gündeme getirdi...
Forbes verilerine göre İngiliz Kraliyet Ailesi'nin serveti 88 milyar dolar (yaklaşık 507 milyar 280 milyon TL) civarında...
Kraliyetin sanat koleksiyonu ve mücevherleri ve Buckingham Sarayı gibi varlıklarının ortalama 25,5 milyar sterlin civarında olduğu belirtilirken rapor monarşinin esas değerini markasından aldığını ortaya koyuyor. Kraliyet aiesi ayrıca vergilerden de pay alıyor.
Ancak Forbes'un haberine göre Kraliyet Ailesi İngiltere ekonomisine her yıl 1,8 milyar sterlin de katkı sağlıyor. Bunun 550 milyonluk kısmı tek başına turizmden geliyor.
Cambridge Düşesi Kate'in kıyafetlerini almak isteyen pek çok kişinin firmalara akın etmesiyle de İngiliz giyim markalarına yılda 254 milyon dolar'a yakın para gidiyor.
Sussex Düşesi Meghan Markle ile de bunun daha da artması bekleniyor.
Kraliçe Elizabeth
Kraliyet ailesinin servetinin en büyük pay sahibi 530 milyon dolar (3 milyar TL) ile Kraliçe Elizabeth'in oldu.
Buckingham Sarayı, Windsor Kalesi gibi değerler kraliyete ait sayıldığından Kraliçe Elizabeth'in servetine dahil değil.
Prens Charles
Kraliyetin ikinci varisi Prens Charles ise 400 milyon dolar (2 milyar 290 milyon TL) ile annesini takip ediyor.
Tahta geçtikten sonra servetini daha da katlayacak.
Prens Philip
Kraliçe Elizabeth'in eşi Prens Philip'in de servetinin yaklaşık 30 milyon dolar (172 milyon TL) olduğu belirtiliyor.
Prens William
Tahtın ikinci varisi Prens William'ın 30 yaşına girdikten sonra annesi Prenses Diana'nın servetinin bir kısmı kardeşi Harry ile paylaşıldı. Buradan da Prens William 14 milyon dolar aldı.
Prens William'ın şu anki servetinin 40 milyon dolar (228 milyon TL) civarında olduğu tahmin ediliyor.
Prens Harry
Yeğenleri George, Charlotte ve Louis'ten sonraki varisi Prens Harry'nin de yaklaşık 40 milyon dolar (228 milyon TL) serveti olduğu düşünülüyor.
Cambridge Düşesi Kate
TIME dergisine göre Prens William'ın eşi Kate Middleton'ın kraliyetin kendisine hediye ettiği takılar dahil olmak üzere 10 milyon dolar'a (yaklaşık 57 milyon TL) yakın servetinin olduğu tahmin ediliyor.
Sussex Düşesi Meghan Markle
Kraliyete katılan son üye olan ABD'li eski oyuncu Meghan Markle, ayrılmadan önce Suits dizisinden bölüm başı 50 bin dolar alıyordu. Markle'ın tam serveti bilinmese de yaklaşık 5 milyon dolara (28 milyon TL) yakın olduğu düşünülüyor.
Prens George
Kraliyet çocuklarının ne kadar serveti olduğuna dair net bilgi olmasa da Cambridge Dükü William ve Düşesi Kate'in 2013'te dünyaya gelen ilk çocukları Prens George'un doğumunun, İngiltere ekonomisine 3,6 milyar dolarlık (yaklaşık 20 milyar TL) sıçratma yaşattığı biliniyor.
Prenses Charlotte
Yine aynı şekilde Prenses Charlotte'ın 2015'te dünyaya gelmesi sonucunda kıyafetleri, hediyeliklerinin büyük ilgi görmesiyle İngiliz ekonomisine 5 milyar dolarlık (28 milyar TL) katkı sağladığı söyleniyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS